IV miejsce powiatu cieszyńskiego
Z województwa śląskiego, oprócz Powiatu Cieszyńskiego, w tej samej kategorii rywalizowały jeszcze trzy powiaty: wodzisławski, który zajął szóste miejsce, bielski – dziewiąte, a żywiecki – dwunaste. Ranking trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu ogłaszane są wyniki, a następnie – podczas Zgromadzenia Ogólnego ZPP – wszystkim laureatom wręczane są okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.
– Bardzo się cieszę, że pniemy się w górę! W 2021 roku zajęliśmy VI miejsce, natomiast w 2022 roku awansowaliśmy na miejsce IV. Zdeklasowaliśmy wszystkie powiaty z województwa śląskiego. Nasz Powiat okazał się także najlepszy, jeżeli chodzi o powiaty z południa Polski, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. - Powiat Cieszyński zdobył łącznie 67 585 punktów. Od uzyskania III miejsca dzieliły nas zaledwie 384 punkty, natomiast do II zabrakło nam 759 punktów. To pokazuje, jak wyrównana była walka między najlepszymi powiatami w Polsce, dodaje Starosta. - Co dla mnie osobiście najbardziej istotne – sukces ten osiągnęliśmy wspólnie wraz ze wspaniałym zespołem pracowników cieszyńskiego Starostwa oraz podległych nam jednostek organizacyjnych, którym serdecznie dziękuję za sumienną i rzetelną pracę, poczucie zaangażowania oraz wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych, kończy Szczurek.
Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery kategorie jednostek samorządu terytorialnego, tj.: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu.
Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według bardzo wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i mięzynarodowa; oraz działania promocyjne.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.