Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  Powiat cieszyński na Jasnej Górze

Uzależnienie to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. W sobotę i niedzielę (03-04.06.) odbyły się w Częstochowie 33. Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych w których sobotni dzień spędziła 50 osobowa grupa z terenu powiatu cieszyńskiego.

 

W tym roku Spotkania odbywały się pod hasłem: „Pomagając innym, pomagam sobie”. Był to przede wszystkim czas wspólnej modlitwy o trzeźwe życie, wolne nie tylko od alkoholu, ale także od innych używek i nałogów. Jasnogórskie spotkania są największym w Polsce zjazdem ludzi uzależnionych, ich rodzin oraz tych, którzy pragną wspierać „dźwigających się” z choroby.

Obok modlitwy zaplanowane były mitingi, czyli grupowe spotkania ze świadectwami, w tym m.in. dla anonimowych narkomanów, przemocowców, hazardzistów czy dłużników. Poprzez świadectwa i dzielenie się doświadczeniami uzależnieni lub współuzależnieni mają okazję do konfrontacji własnej postawy i refleksji nad życiem. Udział w mitingach stanowi ważny etap na drodze do trzeźwości.

Zwieńczeniem sobotniego spotkania była Msza św. na szczycie, odprawiona przez bp. Antoniego Długosza. Duchowny jest jednym z założycieli Katolickiego Ośrodka Leczenia Uzależnień „Betania” w Mstowie, który zaznacza: – Duszpasterzuję wśród narkomanów i alkoholików stąd wiem, że z tego nie można wyjść samemu. Dlatego też oni gromadzą się raz w roku, choć w swoich parafialnych grupach alkoholików również się wspierają. Czuję, że muszę podtrzymywać ich na duchu. Choroba uzależnienia rujnuje rodziny i samych uzależnionych.

Podczas homilii, biskup senior zwrócił się do uczestników spotkania mówiąc, że leczenie uzależnienia powinno przebiegać na płaszczyźnie zarówno ciała, jak i ducha: – Jak mało kto wiecie, że alkoholizm to choroba, która doprowadza do zaburzenia procesów funkcjonalnych w mózgu. Uzależniony przestaje odczuwać spokój bez coraz większej dawki alkoholu. Alkoholizm to nie tylko choroba ciała, ale i duszy. Ma bowiem wpływ na psychikę człowieka, a nawet więzi ludzkie. Nie można zapominać w przypadku leczenia ciała o leczeniu duszy.

– Potrzeba nam prawdziwych apostołów trzeźwości, jakimi właśnie wy jesteście! – głosił kaznodzieja i dodał – Zróbmy, co możemy, żeby powstrzymać działanie szatana przez alkohol. Jeśli każdy z nas wyda mu prywatną wojnę, to on nie poradzi sobie z naszą modlitwą i miłosierdziem Bożym. Ci, którzy wiążą i wciąż zmagają się z alkoholizmem – zaczną z nim wygrywać.

Zakończeniem sobotniego spotkania było wspólne odśpiewanie Apelu jasnogórskiego o 21:00 na terenie Jasnej Góry i krótkiej modlitwy po której większość udała się do swoich miejscowości na terenie całego kraju. Jasnogórskie spotkania są największym w Polsce zjazdem ludzi uzależnionych, ich rodzin oraz tych, którzy pragną wspierać „dźwigających się” z choroby. Spotkanie zakończy się w niedzielę, 4 czerwca zawierzeniem Matce Bożej.

 

AKTA/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-05 19:23:47
krzysztof  mm: Oczywiście to bardzo ważne wydarzenie było, wyjazd cieszyńskich uzależnionych do Częstochowy. Z tych mniej ważnych: wyjątkowo długie kolejki do warszawskiego ZOO, spuentowane m. in. tak w necie: "Podsumujmy dzisiejszy marsz: - 0 spalonych mieszkań, - 0 zdemolowanych Empików, - 0 pobitych kobiet, - 0 spalonych wozów TVN, - 0 postrzelonych reporterów, - 0 latających kostek brukowych. I to ma być patriotyzm?"
2023-06-05 20:36:52
edward pilich : Mnie się wydaje że to ciemna góra
2023-06-05 20:49:13
krzysztof  mm: góra ciemnoty
2023-06-05 20:49:25
krzysztof  mm: Warto przy okazji zauważyć, że cieszyńscy uzależnieni mieszali się pod Jasną Góra z pielgrzymującymi tam w tym samym czasie naziolami. Witający nazioli na mszy ksiądz dziękował "za czynione dobro" i wzywał do obrony wartości w czasie, gdy trwa "napaść cywilizacyjna na Polskę". Napaścią jak doprecyzował, jest przynależność do Unii Europejskiej, która "może zabrać nam język kulturę i wiarę", "demoliberalne" media, które produkują pustego człowieka i "ci spod tęczowej flagi", którzy są "nie wiadomo co".
2023-06-05 20:51:40
oxjas1: A prelekcje wyglosi znawca tematu dzialania szatana przez alkohol abp S. Leszek Glodz. Tych, ktorzy sie nie modlili lub za malo, szatan nigdy nie opuscil i wcale nie mam na mysli abp Glodzia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: