Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Potomkowie Polaków odwiedzili Cieszyn

Już po raz 6. miała miejsce wycieczka, podczas której młodzi potomkowie Polaków z miejscowości Sarny (miasto w zachodniej części Ukrainy), mieli szansę poznać ojczyznę swoich przodków. W tym roku wycieczka dzieci z Wołynia zawitała w Cieszynie, oprócz zwiedzania miasta przygotowano również spotkanie z burmistrz Cieszyna w Urzędzie Miejskim.

Młodzież z Ukrainy już od 6 lat w okresie wakacyjnym udaje się na wycieczkę po Polsce – kraju swoich przodków. Tym razem na trasie uwzględniono również zwiedzanie Cieszyna - Cieszę się bardzo, że możemy Was gościć w naszym mieście. Mam nadzieję, że czas spędzony tutaj będziecie miło wspominać i wrócicie tu w przyszłości – powitała uczestników wycieczki Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna. Młodzież została przyjęta na zabytkowej sali sesyjnej, po której oprowadziła ich burmistrz. Po wizycie w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, uczestnicy wycieczki udali się do kina Piast na seans filmowy.

Uczestnicy wycieczki to potomkowie polaków, zamieszkujący miejscowość Sarny. To właśnie do tego niewielkiego miasta (aktualnie ok. 27 tysięcy mieszkańców) w zachodniej części Ukrainy ściągali polscy uchodźcy, podczas prześladowań na Wołyniu. Przed II wojną światową miasto leżało w granicach administracyjnych Polski, stąd też w tych rejonach żyje wiele osób z polskimi korzeniami.

Dzieci, które uczestniczyły w wycieczce, ochoczo poznawały kraj swoich przodków i szlifowały znajomość języka polskiego – na co dzień polskiego uczą się na Ukrainie. Wycieczka została zorganizowana przez Niezależny Związek Zawodowy Straży Granicznej w Raciborzu przy dużym zaangażowaniu lokalnych sponsorów.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: