Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poszukiwani sponsorzy życia

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, poszukująca od 20 lat sponsorów na zakup aparatury dla ZZOZ w Cieszynie i Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, poszerza teraz swe zadania o pozyskiwanie innego rodzaju sponsorów. Fundacja szuka osób, które byłyby, w razie potrzeby, gotowe do podarowania komuś części swego szpiku kostnego. Sponsorów czyjegoś życia.

Pomimo, że liczba chętnych do oddania tego cennego materiału wzrasta, okazuje się, że szpiku nigdy za wiele. W Polsce co roku transfuzji szpiku potrzebuje 3500 osób, w liczbie tej znajdzie się  najpewniej 15-20 mieszkańców naszego powiatu.

Gdzie w Cieszynie można oddać krew pod kątem szpiku kostnego? W Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu Śląskim  (ul. Bielska 4). Krew może oddać każda zdrowa osoba w przedziale wiekowym od 18 – 45 roku życia. Do punktu krwiodawstwa należy zgłosić się z dokumentem tożsamości. Można to zrobić od poniedziałku do czwartku w godz. od 7.00 – 9.00.Tel. bezpośredni 33/ 851 43 63 lub 33/ 852 05 11 wewn. 345. A także w każdym ambulansie, który zawita do Cieszyna.

Później przyjdzie pora na ankietę, badanie oraz pobranie 10 ml krwi, krew zostanie przesłana do Pracowni Immunogenetyki HLA w Katowicach. Dane trafią  do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku.

Zdecydowałeś się zostać dawcą szpiku kostnego. Już od wielu miesięcy Twoje dane znajdują się w Rejestrze Dawców. Może nawet już o tym zapomniałeś. I nagle otrzymujesz informację: "Osoba chora potrzebuje twojej pomocy. Prosimy Cię o oddanie szpiku."  To moment w którym możesz się jeszcze wycofać, ale to również ta chwila w której zdecydujesz się podarować kumuś nowe życie.

 

BsK


 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: