Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Porozmawiajmy o ''Pakcie dla edukacji''

Czy szkoły będą likwidowane? - to temat kolejnej debaty, której organizatorem była Świetlica Krytyki Politycznej ''Na Granicy'' w Cieszynie.

Gościem Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” był Krzysztof Baszczyński - wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W minioną środę (29.02.2012) Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” zorganizowała spotkanie dotyczące powodów oraz skutków likwidacji szkół na terenie Śląska Cieszyńskiego, a także całej Polski. Podczas spotkania omówiona została również nowa propozycja Związku Nauczycielstwa Polskiego "Pakt dla edukacji".  

Z całej Polski docierają głosy oburzenia związane z zamykaniem placówek oświatowych wszystkich szczebli. 

-Jedną z najgłośniejszych spraw była likwidacja Technikum Elektronicznego w Bytomiu. Także w Skoczowie głośno wyrażano  sprzeciw wobec likwidacji szkół, a w Cieszynie miały miejsce konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Przedszkola nr 1. Dzięki interwencji mieszkańców  oraz decyzji  radnych w niektórych miastach udaje się powstrzymać plany likwidacji placówek edukacyjnych, ale czy wszędzie i na jak długo? „Racjonalizacja” kosztów, jak często określa się likwidację bądź przekształcanie szkół, przeważnie nie przynosi pozytywnych zmian, a cięcia w zakresie oświaty są najmocniej odczuwalne w dalszej perspektywie czasowej. Polityka oświatowa z kolei powinna być długofalowym, przemyślanym działaniem mającym na celu zapewnienie uczniom jak najwyższej jakości kształcenia. Inwestowanie w edukację przynosi w konsekwencji lepsze warunki życia całego społeczeństwa – zwracają uwagę na istotę problemu organizatorzy spotkania. 

Świetlica Krytyki Politycznej przyjęła sobie za główny cel tworzenie debat, których tematem będzie właśnie edukacja.  - To tutaj, w tym miejscu odbywają się codziennie korepetycje dla dzieci, to w tym miejscu tworzymy projekty edukacyjne... - podkreślała prowadząca spotkanie - Agnieszka Muras – Owocem jednego z takich projektów było wydanie książeczki - przewodnika o biedzie dla dzieci. Teraz przygotowujemy się do kolejnych działań... Projekty te ukształtowały charakter miejsca w którym sie znajdujemy i dlatego stwierdziliśmy, że nie możemy na tym poprzestać... W związku  z tym, że 17 stycznia prezes ZNP ogłosił  "Pakt dla edukacji" postanowiliśmy się spotkać w takim właśnie gronie.

Jedno z pytań debaty dotyczyło, jak ławo się dmyslić "Paktu dla edukacji".  Czym właściwie jest ten dokument, co w sobie zawiera i dlaczego powstał - na te i wiele innych pytań odpowiedział Krzysztof Baszczyński - wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Pakt dla edukacji to dokument, który jest wyraźnym głosem środowiska oświatowego i akademickiego, zawierającym wskazówki dla władz dotyczące nie tylko prowadzenia placówek oświatowych, ale i całościowego podejścia do polityki oświatowej.

- W "Pakcie dla edukacji" bardzo wyraźnie stwierdzamy, że oświata powinna być oparta przede wszystkim na placówce publicznej... - podkreślał Krzysztof Baszczyński - "Pakt dla edukacji" zawiera idee i postulaty, które w naszym przekonaniu powinny być kierunkowskazem dla władz ustawodawczych i wykonawczych, jako głos środowiska oświatowego i akademickiego, jako głos praktyków, jako głos rodziców i obywateli połączonych wspólną troską o dobrą edukację od przedszkola po doktorat. 

Problemy związane z prowadzeniem szkół i placówek oświatowych, problemy dotyczące uczniów i wychowanków. problemy pracowników oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki to cztery główne kierunki polskiej oświaty, które wymagają uwagi. 

... W Pakcie odnosimy się do uczniów... mówimy o tym, że należy przywrócić opiekę lekarską w szkołach, mówimy o istnieniu świetlic i stołówek szkolnych... W Pakcie poruszamy temat podręczników i bibliotek szkolnych, które również zaczynają „znikać” ze szkół. Zwracamy uwagę na pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych. Bardzo wyraźnie zaznaczamy, że to właśnie Karta Nauczyciela ma regulować stosunki pracownicze, awans zawodowy, zatrudnianie, wynagradzanie...- wyjaśnia wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - Marzy nam się, aby na temat zapisu Paktu rozmawiali nie tylko pracownicy szkoły, ale  także rodzice... Dobrze się stało, że również Świetlica Krytyki Politycznej w swoim scenariuszu działań ten dokument zamieściła, bo trzeba na ten temat rozmawiać...Edukacja nie jest ani czerwona, ani czarna, ona jest po prostu nasza.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: