Pormocja drugiej cześci Cieszyńskiego Szlaku Kobiet już wkrótce
Już wkrótce ukaże się drugi tomik „Cieszyńskiego Szlaku Kobiet". Promocja drugiej części opowieści o losach kobiet związanych z Śląskiem Cieszyńskim odbędzie się 7.08.2011 na Gorolskim Święcie w Jabłonkowie. W niedzielę między 14 a 16 autorka, Władysława Magiera, będzie podpisywała swoją książkę "Cieszyński szlak kobiet 2".
W książce znalazło się w niej 10 biografii, których autorkami są, oprócz Władysławy Magiery, Irena French i Dagmara Ewertowska. Publikacja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie, a ukazała się, podobnie jak pierwszy tom, dzięki pomocy i wsparciu Kongresu Polaków w Republice Czeskiej i osobistemu zaangażowaniu jego prezesa, dr. Józefa Szymeczka.
Autorka biogramów kobiet przytacza fragmenty ich pamiętników, listów, książek. Są tam fragmenty wspomnień Wandy Swaczynowej, która przeszla szlak bojowy z armią gen.W. Andersa. Możemy też przeczytać zapiski Agni Pilchowej, jasnowidzącej, bioenergoterapeutki, która otrzymała nagrody za działalność literacką zarówno od prezydenta Polski, S. Wojciechowskiego, jak i Czechosłowacji T.G.Masaryka, który chciał dać jej posadę na Hradczanach. To ona leczyła i pozostawała w bliskim kontakcie z Józefem Piłsudskim. Przytoczone zostały w książce grypsy z więzienia Anny Ruckiej, a z celi śmierci - Milady Myrdacz-Ożany.
Książka przypomina też pierwszą redaktorkę czeskiej gazety i budzicielkę narodowej świadomości czeskiej Blandinę Ciszkovą. Jest też opisana przedstawicielka środowiska żydowskiego - Alice Richert, malarka i pamiętnikarka. Ponadto są przypomniane ciekawe losy pisarki Maryśki ze Śląska czyli Marii Wardasówny, najsłynniejszej pisarki wśród lotników, drugiej kobiety w Polsce, która zdobyła licencję pilota. Wsród bohaterek jest też Dorota Kłuszyńska, członkini Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego, która zasiadała ponad 10 lat w senacie II RP. To ona organizowała na naszym Śląsku pierwsze obchody Dnia Kobiet i całe życie walczyła o prawa kobiet. Opisano też w książce polską dziennikarkę i działaczkę kobiecą z Zaolzia, Ładę Krumniklową. Represje spotkały ją w latach siedemdziesiątych XX wieku, po czeskiej odwilży w 1968 r. Możemy również przeczytać biogram Wandy Wójcik, nauczycielki i działaczki organizacji sportowych i kobiecych na Zaolziu.
Promocja książki odbędzie się w niedzielę się (7.08.2011) na Gorolskim Święcie w Jabłonkowie
(red)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.