Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pormocja drugiej cześci Cieszyńskiego Szlaku Kobiet już wkrótce

Już wkrótce ukaże się drugi tomik „Cieszyńskiego Szlaku Kobiet". Promocja drugiej części opowieści o losach kobiet związanych z Śląskiem Cieszyńskim odbędzie się 7.08.2011 na Gorolskim Święcie w Jabłonkowie. W niedzielę między 14 a 16 autorka, Władysława Magiera, będzie podpisywała swoją książkę "Cieszyński szlak kobiet 2".

W książce znalazło się w niej 10 biografii, których autorkami są, oprócz Władysławy Magiery, Irena French i Dagmara Ewertowska. Publikacja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie, a ukazała się, podobnie jak pierwszy tom, dzięki pomocy i wsparciu Kongresu Polaków w Republice Czeskiej i osobistemu zaangażowaniu jego prezesa, dr. Józefa Szymeczka.

Autorka biogramów kobiet przytacza fragmenty ich pamiętników, listów, książek. Są tam fragmenty wspomnień Wandy Swaczynowej, która przeszla szlak bojowy z armią gen.W. Andersa. Możemy też przeczytać zapiski Agni Pilchowej, jasnowidzącej, bioenergoterapeutki, która otrzymała nagrody za działalność literacką zarówno od prezydenta Polski, S. Wojciechowskiego, jak i Czechosłowacji T.G.Masaryka, który chciał dać jej posadę na Hradczanach. To ona leczyła i pozostawała w bliskim kontakcie z Józefem Piłsudskim. Przytoczone zostały w książce grypsy z więzienia Anny Ruckiej, a z celi śmierci - Milady Myrdacz-Ożany. 

Książka przypomina też pierwszą redaktorkę czeskiej gazety i budzicielkę narodowej świadomości czeskiej Blandinę Ciszkovą. Jest też opisana przedstawicielka środowiska żydowskiego - Alice Richert, malarka i pamiętnikarka. Ponadto są przypomniane ciekawe losy pisarki Maryśki ze Śląska czyli Marii Wardasówny, najsłynniejszej pisarki wśród lotników, drugiej kobiety w Polsce, która zdobyła licencję pilota. Wsród bohaterek jest też Dorota Kłuszyńska, członkini Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego, która zasiadała ponad 10 lat w senacie II RP. To ona organizowała na naszym Śląsku pierwsze obchody Dnia Kobiet i całe życie walczyła o prawa kobiet. Opisano też w książce polską dziennikarkę i działaczkę kobiecą z Zaolzia, Ładę Krumniklową. Represje spotkały ją w latach siedemdziesiątych XX wieku, po czeskiej odwilży w 1968 r. Możemy również przeczytać biogram Wandy Wójcik, nauczycielki i działaczki organizacji sportowych i kobiecych na Zaolziu.  

Promocja książki odbędzie się w niedzielę się (7.08.2011) na Gorolskim Święcie w Jabłonkowie

(red)

źródło: ox.pl /mat.pras
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: