Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ponad 340 tys. zł dla sołectw ze Śląska Cieszyńskiego. Sejmik przyznał dotacje.

Sołectwa ze Śląska Cieszyńskiego otrzymają wsparcie finansowe w ramach Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka” na 2026 rok. 18 maja 2026 roku radni Sejmik Województwa Śląskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu Województwa Śląskiego w formie dotacji celowej gminom województwa śląskiego na realizację zadań wybranych w ramach konkursu.

Wśród beneficjentów znalazły się również gminy z powiatu cieszyńskiego. Środki zostaną przeznaczone m.in. na modernizację przestrzeni publicznych, budowę oświetlenia, rozwój infrastruktury rekreacyjnej czy upamiętnienie lokalnej historii.

Największe wsparcie w regionie otrzyma gmina Zebrzydowice. Na budowę oświetlenia w sołectwach Kaczyce, Kończyce Małe, Marklowice Górne, Zebrzydowice Dolne i Zebrzydowice Górne przyznano 120 tys. zł. Znaczną dotację otrzyma również Chybie. Do miejscowości trafi 116 620,33 zł na zagospodarowanie miejsca przesiadkowego w centrum poprzez zakup elementów małej architektury. Wsparcie otrzymały także inne miejscowości z powiatu cieszyńskiego:

  • Pogwizdów – 20 090 zł na modernizację pomnika Ofiar I i II Wojny Światowej wraz z zagospodarowaniem otoczenia.
  • Rudnik – 20 090 zł na doposażenie parku sensorycznego w urządzenia zabawowe.
  • Pruchna – 27 732,59 zł na zagospodarowanie przestrzeni publicznej.
  • Bąków – 12 200 zł na publikację książki z okazji 80-lecia OSP Bąków.
  • Harbutowice – 24 tys. zł na budowę siłowni zewnętrznej.

Łącznie do miejscowości ze Śląska Cieszyńskiego trafi ponad 340 tys. zł dofinansowania z budżetu Województwa Śląskiego. Program ma wspierać rozwój lokalnej infrastruktury, integrację mieszkańców oraz aktywizację społeczności wiejskich.

red.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2026-05-19 15:18:28
pół_Sasina_z_Wiślicy: Magyar na Wawelu. Kaczyński na wylocie. Trump dziwnie mruga. Konfederuscy w szoku.
2026-05-19 18:12:58
ondraszek2013: Zameldował Pan POgłos . Naród jest wdzięczny , czuwaj !
2026-05-20 15:23:30
pół_Sasina_z_Wiślicy: ondraszku puki-puki, nie irytuj się :D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: