Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ponad 20 tysięcy dla Brennej

Ponad 20 tysięcy zł dostanie Brenna z konkursu marszałkowskiego „Inicjatywa Antysmogowa”.

Zakończyła się pilotażowa edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W puli było w sumie 5,7 mln zł w ramach dwóch konkursów – „Gmina pełną piersią” i „Inicjatywa Antysmogowa”. W ramach jednego z nich udało się – jako jedynej z regionu – pozyskać pieniądze Gminie Brenna.

Pierwsza, pilotażowa edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza cieszyła się dużym zainteresowaniem gmin Województwa Śląskiego. Łączna kwota złożonych wniosków o udzielenie pomocy finansowej przekroczyła dwukrotnie pulę dostępnych środków.

W konkursie „Inicjatywa Antysmogowa” kwotę blisko 5 mln zł rozdysponowano pomiędzy 30 gmin. Środki te trafią na np. wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, zakup oczyszczaczy powietrza, dronów wyposażonych w kamery i systemy teledetekcyjne, kontrole w zakresie przestrzegania uchwały antysmogowej, itd.

- Kwestie związane z ochroną powietrza i koniecznością wyeliminowania smogu traktowane są przez zarząd województwa priorytetowo, zwłaszcza, że przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Nasze województwo jest liderem programu „Czyste powietrze”, którego ideą jest wymiana źródeł ciepła na przyjazne środowisku naturalnemu, realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 roku, a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska. Chcemy być regionem zielonych technologii. […] Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza jest przedsięwzięciem cyklicznym. Na początek w ramach dwóch konkursów – „Gmina pełną piersią” oraz „Inicjatywie antysmogowej” do rozdysponowania było 5,7 mln zł. Sukcesywnie będziemy te środki zwiększać. Bo to jest inwestycja w zdrowie – zapowiada marszałek Jakub Chełstowski.

Nagrody otrzymało 5 gmin radzących sobie najlepiej w województwie z poprawą jakości powietrza:

  • I miejsce: 250 tys. zł – gmina Godów. Pieniądze z dotacji gmina przeznaczy na termomodernizację budynku Przedszkola Publicznego Bajkowe Wzgórze w Skrzyszowie;
  • II miejsce: 200 tys. zł – gmina Gorzyce. Dotacja zostanie przeznaczona na budowę kotłowni gazowej i komina zewnętrznego w budynku gminnym przy ul. Kościelnej 15. Zrealizowana zostanie też kampania edukacyjno-informacyjna;
  • III miejsce: 150 tys. zł – gmina Świerklany. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup i montaż szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii w samorządowych obiektach użyteczności publicznej;

Brenna otrzyma z konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” 20 tys. 323 zł - na wsparcie organizacyjno-techniczne planu działań krótkoterminowych.

 

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-05-24 12:16:52
pół_Sasina_z_Wiślicy: żałosne i wprost bezczelne, na wyścigi za nasze pieniądze prymitywne akcje reklamowe politykierów
2023-05-24 12:57:04
grecon: To chyba jakieś żarty są. jaka iniciatywa antysmogowa ludzie pala Brennej wszystkie co popadnie szczegolnie zima .
2023-05-24 15:10:21
miriam11: 20 tysi ?? Cóż za szczodrość i rozmach ma nasza władza.
2023-05-24 15:12:41
miriam11: 250 + 200 + 150 = 600 Gdzie sie podziały pozostałe 5 baniek ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: