Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomyśl nim wskoczysz

Kiedy lato w pełni rozkręca się m.in. nad Wisłą, wraz z nim rośnie liczba wypoczywających osób nad polskimi akwenami. Niestety, beztroski wypoczynek nad wodą może czasem przerodzić się w tragedię. w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. Na szczęście na terenie naszego powiatu do tej pory nie mamy śmiertelnego wypadku nad wodą.

Jeżeli tylko temperatura na to pozwala na brzegach Wisły i Brynicy oraz na czterech strzeżonych basenach w Strumieniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie pojawia się mnóstwo miłośników odpoczynku nad wodą. W czasie wolnym często zapominamy o ostrożności, zwłaszcza gdy do gry dołącza alkohol. To wszystko może skończyć się tragicznie.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) W 2023 roku w Polsce utonęło 450 osób, w tym 204 osoby podczas wakacji. Co druga ofiara utonięcia w Polsce miała ponad 50 lat, a co piąta osoba przed utonięciem spożywała alkohol. Według statystyk WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów.

"Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą: pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym, nie wbiegaj rozgrzany do wody" - przypomina RDC.


Dlatego przypominamy kilka podstawowych zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą lub basenem:

  1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
  2.  Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  3.  Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać.
  4. Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi.
  5. 5. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!

Stosując te powyższe wskazówki nasz letni i wakacyjny wypoczynek powinien być bezpieczny i udany, a co najważniejsze aby wynik utonięć na terenie naszego powiatu wskazał na koniec sezonu cyfrę 0 (zero).

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: