Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pomóż wyposażyć Dom Przyrodnika

W Hażlachu na terenie dawnej bazy Kółka Rolniczego powstaje właśnie Dom Przyrodnika. Prace polegające na adaptacji z przebudową budynku dawnego spichlerza w Gminie Hażlach na budynek muzealny pod nazwą Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem terenu prowadzone są w ramach projektu ''Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olse''. Aktualnie Gmina Hażlach zwraca się z prośbą o współtworzenie przestrzeni wystawienniczej w Domu Przyrodnika.

- Szanowni Państwo, pragniemy zaprosić Państwa do współtworzenia multimedialnej przestrzeni wystawienniczej w Domu Przyrodnika. W jaki sposób mogą się Państwo przyczynić do jej powstania? Ofiarowując niepotrzebne zalegające na strychach bądź w piwnicach stare przedmioty codziennego użytku. Pragniemy bowiem na ekspozycji pokazać zwiedzającym dawne sprzęty używane w pracach domowych oraz na roli – informują władze gminy.

Co może przydać się w Domu Przyrodnika? Przede wszystkim eksponaty, związane z uprawą roli, pszczelarstwem, czy dawnym wyposażeniem domu. Swoje miejsce z pewnością znajdą tam dzierże, misy, dzbany, gliniane garnki, drewniane łyżki, kopystki, skrzynie, tary, maselnice, kołowrotki, wrzeciona, krosna, obrazy, fotografie, stroje, płótna lniane, świątki, motyki, cepy, radła, łopaty, sierpy, kosy, płachty lniane do wysiewu zbóż, oraz do noszenia ściółki, kosze do ziemniaków-sadzeniaków, orstwie, żelazka, dusze, kosze, dzbany, słoje, skrzynie, ule drewniane, słomiane wyplatane - „koszki”, gliniane na stelażu, kapelusze pszczele, sprzęty do pracy przy ulach: poddymiarki, noże pszczelarskie, rojnice, miotełki do zgarniania pszczół, rękawice pszczelarskie.

Swoje miejsce w izbach znajdą również fotografie, zwłaszcza te dokumentujące pracę w polu, czy publikacje (książki, czasopisma), dotyczące uprawy, sadownictwa, lub pszczelarstwa — Prosimy, przeszukajcie strychy, piwnice, zapytajcie najbliższych być może gdzieś, np. u Babci czy Cioci leżą i kurzą się stare rzeczy, ofiaruj im drugie życie, przynosząc je do powstającego Domu Przyrodnika. Dzięki Twojej darowiźnie kolejne pokolenia będą miały dostęp do eksponatów, które pozwolą (zwłaszcza najmłodszym) zrozumieć dawne czasy – apelują władze gminy.

Wszystkie osoby, które posiadają wymienione wyżej przedmioty (i nie tylko) proszone są o kontakt telefoniczny z Urzędem Gminy Hażlach. Osobą wyznaczoną do kontaktów jest pani Stanisława Pelczar.

 

JŚ/red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-13 16:22:41
Selma: Hmm, wyciąć drzewa, żeby wybudować Dom Przyrodnika... delikatnie mówiąc dziwna koncepcja.
2019-04-13 16:59:27
Władek na skuterze: Jedno mnie zastanawia ile podatki pojda w gore w przyszlym roku bo to wszystko trzeba bedzie utrzymac tak jak nowa sale cos sie buduje ,dom przyrodnika ,w pogwizdowie budynek co przejeła gmina, nowe latarnie ,to nie tak aby nic nie robic ale robic to tak nie kosztem mieszkańców, miejmy nadzieje ze tak nie bedzie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: