Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomoc chorym i niepełnosprawnym (1) – Strumień

Wiadomo nie od dzisiaj, że choroba nie wybiera zarówno wieku osoby jak i rodzaju schorzenia czy niepełnosprawności. Zdarzają się przypadki, że na świat przychodzą dzieci z zdiagnozowaną poważną chorobą, która będzie im towarzyszyła przez całe życie. Nie chodzi o przeziębienie, ból gardła czy głowy. Są choroby, schorzenia, dysfunkcje wymagające specjalistycznej, często całodobowej opieki medyczno – rehabilitacyjnej.

Na terenie całego kraju takich ośrodków, domów pomocy społecznej i innych zakładów jest mnóstwo. Nie inaczej sprawa ma się w powiecie cieszyńskim. W Strumieniu przy ul. 1 Maja 12 znajduje się Dom Pomocy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

Strumieński Dom Pomocy Społecznej to placówka pobytu całodobowego, przeznaczona dla 73 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, w wieku od 1 do 30 lat. Ma zasięg ponadlokalny i służy dzieciom wymagającym opieki, edukacji i rehabilitacji. Misją Domu jest służba dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie.

Placówka zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby osobowe, bytowe, zdrowotne, edukacyjne, społeczne i religijne mieszkańców na poziomie obowiązującego standardu.  Podopieczni przebywający w strumieńskim domu mogą liczyć na: godne warunki mieszkaniowe, wyżywienie i ubranie, opiekę pielęgniarską i lekarską, opiekę duchową i uczestnictwo w Sakramentach Świętych, wychowanie oparte na zasadach chrześcijańskich, dostęp do kultury, oświaty i rekreacji, możliwość nauki stosownie do potrzeb rozwojowych dzieci, rehabilitację i terapię zajęciową.

Wszystkie te potrzeby realizowane są na miejscu przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę.  Ponadto placówka zapewnia mieszkańcom warunki bezpiecznego i godnego życia, poszanowania wolności i intymności, umożliwia rozwój osobowości, a także w miarę możliwości usamodzielnia wychowanków z uwzględnieniem stopnia ich fizycznej i psychicznej sprawności.  Praktycznie cały dzień każdy z podopiecznych ma zapełniony zajęciami, rehabilitacją, rozrywką czy zabawą. Cyklicznie dom odwiedzają zaprzyjaźnione organizacje, szkoły, stowarzyszenia czy Fundacje. Placówka utrzymuje również stały kontakt z podobnymi domami z terenu całego województwa śląskiego.

Bardzo potrzebne są takie miejsca jak ten strumieński dom pomocy, w którym osoby często nie mogące liczyć na pomoc swojego środowiska z którego się wywodzą odnajdują sens swojego życia takiego jakie los im przygotował.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: