Pomnik ofiar II wojny na cmentarzu w Pastwiskach nie ma prolongaty?

O tym, że na pomniku ofiar II wojny światowej na cmentarzu w Cieszynie-Pastwiskach znalazła się informacja o braku prolongaty grobu, poinformował OX.PL zbulwersowany czytelnik, a wiadomo że miejsca pamięci narodowej nie podlegają opłatom. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie.

„Kilka tygodni temu byłem na cmentarzu przy ulicy Ładnej w Cieszynie-Pastwiskach”, napisał jeden z naszych czytelników. „Na wielu grobach jest informacja o braku prolongaty grobu. Dotyczy to także starych grobów, o których nikt już nie pamięta. Jednak najdziwniejsze, że taka informacja znalazła się na pomniku ofiar II wojny światowej. Kto powinien opłacać ten pomnik? Przecież nie można czegoś takiego zlikwidować, z powodu braku prolongaty? Pod pomnikiem złożone są kwiaty ze wstęgą z napisem „Miasto Cieszyn”, więc pomnik nie jest zapomniany”.

I okazuje się, że pomnik nie jest zapomniany. – Kartka z napisem „brak prolongaty” na pewno nie została zamieszczona przez pracowników administracji cmentarza – powiedziała nam Karina Żyłka - kierownik Działu Cmentarzy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Cieszynie. – Ze starannością dbamy o miejsca tego typu. Powiem jeszcze, że w imieniu pana burmistrza na okoliczność Wszystkich Świętych dekorujemy je, więc byłoby wysoce nieodpowiedzialnym z naszej strony, gdyby doszło celowo do takiej sytuacji. Jest mi szalenie przykro, że biorąc pod uwagę specyfikę tych miejsc ktoś potrafi w ten sposób postępować.

Innymi słowy jakiś „dowcipniś” (tu cudzysłów jest jak najbardziej zasadny) przelepił kartkę. Żyłka dodała jeszcze w rozmowie z OX.PL, że w tym roku zdarzały się dni, kiedy nawet po kilka osób dzwoniło, że grób ma opłacony, a te kartki są poprzyklejane. – Nie wiem, czy ktoś sobie znalazł taki sposób na wolny czas, czy ktoś próbuje godzić w nasze dobre imię, nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi jaka mogłaby być motywacja do takich działań.

Pracownicy cmentarni nie przyłapali niestety dotychczas nikogo na gorącym uczynku. Warto również, by odwiedzający groby swoich bliskich bacznie zwracali uwagę na osoby, które znalazły sobie takie „hobby”. Złapanemu „dowcipnisiowi” można wytoczyć proces z powództwa cywilnego za godzenie w dobre imię administracji cmentarza i właściciela grobowca.

(ÿ)

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-17 18:16:40
koszor: Głupiejemy jako społeczeństwo.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją