Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomieszają owce w Koniakowie i na Buczu

Maj to wyjątkowy miesiąc dla pasterzy. Tradycyjnie rozpoczynają się redyki, pasterze mieszają owce na hali wychodzą na rozchod owiec. Tradycyjnie z tym związane obrzędy będzie można podziwiać w najbliższym czasie w Istebnej i na Buczu w Górkach Wielkich.

Na wiosne na halach w Beskidach rozpoczynają się redyki czyli uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach. Pobyt owiec na hali rozpoczyna się w dzień św. Wojciecha (23 kwietnia), kończy zaś w dzień św. Michała Archanioła (29 września).

Ten sposób wypasu owiec jest reliktem panującego niegdyś powszechnie w Karpatach rolnictwa transhumancyjnego.
Na Tradycyjne Miyszani Owiec zapraszają do Koniakowa.

Już w najbliższy poniedziałek 2 maja Centrum Pasterskie w Koniakowie zaprasza na Tradycyjne Miyszani Owiec, które rozpocznie się o godz. 11.00.

- Wydarzenie to nawiązuje do bogatych obrzędów, jakie przez wieki towarzyszyły wiosennemu redykowi, czyli wyjściu pasterzy wraz ze stadami owiec na wielomiesięczny wypas na górskich halach. Nazwa „miyszani owiec” związana jest z łączeniem niewielkich stad zwierząt należących do różnych gospodarzy, w jeden potężny kierdel – stado, które aż do św. Michała wypasano wspólnie – mówi Piotr Kohut, właściciel Centrum Pasterskiego w Koniakowie.

7 maja Bacówka na Buczu w Górkach Wielkich również zaprasza do siebie. Nie zabraknie góralskiej tradycji i kultury. Tradycyjne mieszanie i poświęcenie stada odbędzie się 7 maja o godz 14.00. Nie zbraknie smakołyków i góralskiej muzyki. Zaprasza bacówka „Na Buczu”.


KOD

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-29 16:23:26
perpetua: parę setek lat izolacji tych wiosek i "miyszani" we własnym sosie bardzo niekorzystnie się odbiło na lokalnej populacji, to widać, słychać i czuć
2022-04-30 14:40:39
suski: perpetua to o czym piszesz to tzw. "chów wsobny", miyszani owiec ma inny charakter
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: