Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Polskie szkolnictwo za Olzą

Tak jak i w Polsce końcem czerwca rok szkolny zakończył się i w sąsiednich krajach. Dla naszych rodaków za Olzą nie wszędzie 26 czerwca. Uczniowie niektórych polskich szkół na Zaolziu, jak np. w Jabłonkowie i w Ropicy świadectwa odbierali dopiero w poniedziałek 29 czerwca, a w Bystrzycy dopiero we wtorek, 30 czerwca.

W sumie świadectwa ukończenia kolejnych klas szkół podstawowych z polskim językiem nauczania odebrało w dwóch powiatach, karwińskim i frydecko-misteckim 1781 uczniów, natomiast szkół średnich 383, z czego 336 uczniów polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie oraz 47 uczniów polskojęzycznych uczących się w mieszanych klasach Akademii Handlowej w Czeskim Cieszynie.

Koniec roku szkolnego to okazja do przygotowania uroczystych akademii. Najlepsi uczniowie odbierają wyróżnienia, przygotowywany jest też program artystyczny. Witani są pierwszacy, a żegnani "dziewiątacy". Trzeba bowiem pamiętać, że w Republice Czeskiej szkoła podstawowa liczy 9 klas. Uczniowie rozpoczynają naukę w wieku 6 lat, po czym przez kolejne 9 lat chodzą do szkoły podstawowej. W mniejszych miejscowościach funkcjonują tak zwane szkoły małoklasowe, do których uczęszczają dzieci z klas 1 – 5, po czym kontynuują naukę w kolejnych klasach w szkole zbiorczej w większej miejscowości. Polskie szkoły pełne, w których funkcjonują klasy od 1 do 9 na Zaolziu są w Czeskim Cieszynie, Lutyni Dolnej, Hawierzowie-Błędowicach, Suchej Górnej, Karwinie Frysztacie, Trzyńcu, Bystrzycy, Gnojniku, Jabłonkowie, Wędryni, natomiast małoklasowe w Olbrachcicach, Czeskim Cieszynie – Sibicy, Orłowej Lutyni, Stonawie Hołkowicach, Cierlicku, Bukowcu, Dolnej Łomnej, Gródku, Koszarzyskach, Nawsiu, Oldrzychowicach, Ropicy, Trzyńcu Łyżbicach, Mostach koło Jabłonkowa i Milikowie.

Polskie szkoły to miejsca, w których pielęgnowana jest polskość wśród rdzennych mieszkańców Zaolzia o polskiej narodowości. Dlatego też zakończenie roku szkolnego jest okazją do uroczystego przekazania uczniom ostatnich klas, którzy postanowili zostać członkami Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, legitymacji członkowskich.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: