Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 9/15

Przy tak ogromnych upałach, jakie obecnie nas otaczają, warto pomyśleć nad odrobiną ochłody. Jednym z lepszych pomysłów na słoneczną pogodę jest? wybranie się w rejs.

7 maja 1960 roku przez Skoczów przemierzał transport lądowy hydrobusu „Margitka”. Statek zbudowano w węgierskiej stoczni rzecznej Dunai Hajógyár w miejscowości Vác. Ostatecznie trafił do Szczecina, po nabyciu go przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

To wydarzenie wzbudziło wielkie zainteresowanie ówczesnych mieszkańców Skoczowa. Wśród nich znajdował się również Leon Para, który uwiecznił transport statku na zdjęciach. Jednak nie tylko on - przejazd udokumentowały też m.in. Polska Kronika Filmowa oraz telewizja. Ze Skoczowa hydrobus trafił do Gliwic, gdzie został zwodowany na Kanale Gliwickim. Rzeką Odrą dopłynął do Szczecina.

Początkowo „Margitka” wykonywała w Szczecinie rejsy pasażerskie pod znakiem MPK, korzystając z własnych, prowizorycznych przystani. Na jeden kurs mogła zabrać nawet 300 pasażerów! W 1963 roku Żegluga Szczecińska przyjęła statek do swojej floty. Siedem lat później, ze względu na brak pieniędzy na remont, wyłączono go z regularnych rejsów.

W tym samym czasie, władze Kruszwicy oraz miejscowy zarząd PTTK wpadły na pomysł sprowadzenia dużego statku wycieczkowego na jeziorze Gopło. Wybór padł właśnie na „Margitkę”, której nazwę zmieniono na „Rusałka”. Legendarny hydrobus służy lokalnej społeczności oraz turystom aż do dziś.


Czy wśród naszych czytelników mamy naocznych świadków tego nietypowego rejsu? Czekamy na Wasze wspomnienia w komentarzach.    

Wasze zdjęcie też ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli macie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed 30 i więcej lat) zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją co przedstawia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu" oddamy je Państwu.

WSZYSTKIE ODCINKI Z SERII: SKOCZÓW KIEDYŚ I DZIŚ

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-07-05 20:56:50
okazja: Dziś na rondach by nie wyrobił :)<br />Czemu się nie zdecydowano na transport kolejowy?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: