Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Polski Ład” i stosowanie ulgi rehabilitacyjnej za 2022 rok

Od 1 stycznia 2022 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące „Polskiego ładu”. Szereg zmian w ustawach podatkowych dotknął ulgi na cele rehabilitacyjne. Aktualnie ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Jeżeli dochód danej osoby nie przekroczy progu tzw. kwoty wolnej od podatku, która wynosi od nowego roku 30.000 zł, to nie skorzysta ona z ulgi rehabilitacyjnej. Wynika to z tego, że takiej osoby nie obciążał podatek dochodowy, a więc nie będzie miała od czego odliczyć wydatków na leczenie.

Uchwalone w ramach „Polskiego Ładu” przepisy ustaw podatkowych, to nie tylko podniesienie kwoty wolnej od podatku czy podwyższenie I progu podatkowego. Zmiany dotkną również ulg podatkowych, w tym ulgi rehabilitacyjnej. Wiele osób nie będzie jej już mogło odliczyć już w 2023 r.

 „Polski ład” wprowadził zmiany i dodał nowe wydatki uprawniające do odliczenia jeżeli nasze przychody będą do tego uprawniały. Podczas rozliczania się w 2023 roku będzie możliwe odliczenie od podatku za 2022 rok również wydatków na zakup, naprawę lub wypożyczenie wyrobów medycznych oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, z wyjątkiem pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych.

Można będzie także odliczyć wydatki za pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną – zaliczoną do grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej. Dotychczas odliczeniu podlegały jedynie wydatki poniesione na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym i w tych zakładach jedynie osób niepełnosprawnych.

Tak więc w wyniku wprowadzenia „Polskiego ładu” osoby niepełnosprawne, które nie osiągną w danym roku rozliczeniowym dochodu w wysokości 30 000 złotych nie odliczą powyższych wydatków jak również zakupionych leków oraz wszystkich ulg, które można jeszcze w tym roku odliczyć.

 Andrzej Koenig, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-09 17:59:40
Boska Adela: Pisi Bajzel
2022-01-09 18:13:20
oxjas1: - [ ] Z portu WuHan wyplynal juz kontenerowiec z cennym ladunkiem dla Polski. Plynie 36 milionow misek na ryz i 70 milionow paleczek. Taka nowa pisowska tarcza. Zakup zalatwil pan Janusz od respiratorow i jest pewna obawa czy to miski plastikowe czy tekturowe. Chociaz to drugie jest bardziej kompatybilne z charakterem pislamskiego „mocarstwa“.
2022-01-09 18:35:23
Vito: Cytując naszego naczelnego cygona: jedni będą kopać dziury a drudzy będą te dziury zasypywac i wszyscy będą się cieszyć że mają pracę.
2022-01-09 18:43:00
Iwan: Przecież to opozycja a najbardziej Kosiniak Kamysz płakał że emeryci muszą być bez podatku. To opozycja płakała że PIS nie wywiązał się z zobowiązań i nie wprowadził kwoty wolnej od podatku. Z czegoś musimy być zadowoleni albo zwiększamy każdy miesiąc wynagrodzenie, emerytury i renty o podatek a jeżeli nie mamy podatku to nic od niego nie odliczamy. więc skąd to zdziwienie. Z czegoś trzeba być zadowolony albo mamy podatek i mniejsze wynagrodzenie i rentę lub emeryturę i odliczamy ulgę, albo nie mamy podatku a mamy większe uposażenia.
2022-01-09 18:49:40
opelastra2019: Zewsząd słychać kwik Januszu biznesu... Jak był klub podatkowy i głodowe pensje i do tego pracownicy najniżej opłacani-to było dobrze, a jak ludzie zarabiają po 10 tys na rękę -to płaczą...a najbardziej narzekają ci co do niedawna klaskali medykom-teraz płaczą , że muszą zapłacić wyższą składkę zdrowotną... Kwi,kwi,kwiiiiiiiii....
2022-01-09 19:52:34
one: Apel o czytanie tekstu przed publikacją.
2022-01-10 07:26:24
sierżant_Niemyty_Wycior: w tej nerwowej fazie byle więcej i byle szybciej przed ewakuacją wieprzom przy korycie najwięcej czasu i energii pochłania wzajemne rozpychanie się i podgryzanie, tam już chyba tylko dziadek kurdupel myśli, że jeszcze rządzi
2022-01-10 07:43:45
oxjas1: Zyskaja a nie straca? Jestescie pewni? Skoro nie bedzie podatku to nie bedzie ulgi. Kolejne bajki z mchu i paproci …
2022-01-10 09:50:06
evo91121: Polski ład czytaj pisowski burdel nikt nic nie wie miało być lepiej tylko nie wiadomo komu, kiedy i gdzie. Inflacja 9% chyba tylko na papierze realnie 20% kto kupuje żywność doskonale o tym wie, no ale statki kosmiczne potaniały i flota zbudowanych promów też realnie potaniała więc średnio wyszło im 9%. Kraj miodem i mlekiem płynący istna oaza dobrobytu
2022-01-10 16:09:29
perpetua: czyja to wina? - ocdn.eu/pulscms-transforms/1/qbEk9kpTURBXy9lMzU1ZGQ1MjhkNWJiOGIwZjZhMTJiMzNlNGQyOWQ5ZS5qcGeSlQLNAjwAwsOVAgDNAtDCw4KhMAWhMQE
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: