Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Polska otwiera granice. Podano termin

Na tą wiadomość czekało wiele osób, już od najbliższej soboty, 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

Przypomnijmy, tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE rząd wprowadzi w marcu. – Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami– żeby powróciły do poprzedniego stanu – dodał premier.

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Odsoboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.

Red./gov.pl

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-10 19:16:29
OWCZARZY1: NO TO PO NAS ZNOWU OKUPACJA BIEDRONKI !!!
2020-06-10 21:11:48
krzysztof.mm: ba, żeby tylko otwierała... Polska p r z e k r a c z a granice - oto dzielne polskie żołnierzyki zdobyły i utrzymały przez godzinę czeską kapliczkę wdzierając się na 30 m w głąb CzR, odpierając przy tym kontrataki czeskich turystów chcących na zdjęciach udokumentować ten i d i o t y c z n y wyczyn PiS-owskich sił zbrojnych, bardzo możliwe że tych z łapanki Antka Zamachowca
2020-06-10 21:40:27
jasper: Wielki sukces MON - akcja rozaniec do granic :)
2020-06-10 21:41:23
Waldo94: Kaufland będzie oblężony w sobote.
2020-06-10 21:58:07
stefanbbn: krzysiu nie podniecaj sie,nie pojdziesz na wojne z czechami jak zapewnia Ministerstwo Obrony narodowej:Polscy żołnierze, strzegący zamkniętej z powodu koronawirusa granicy, ustawili punkt kontrolny na terenie Czech, tuż przed kapliczką, do której zabronili wstępu. Czeskie władze interweniowały już w Warszawie - informuje "Gazeta Wyborcza". Cała sytuacja to efekt nieporozumienia - wyjaśnia natomiast polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. ‹ wróć Do zdarzenia doszło na polsko-czeskiej granicy, na niewielkim potoku Troja. Po polskiej stronie znajduje się tam wieś Pielgrzymów (woj. opolskie), a po czeskiej - Pelhrimovy. Ok. 30 metrów od rzeki stoi zabytkowa kapliczka. Polscy żołnierze, którzy strzegli granicy w tym rejonie, przeszli do czeskiej wsi i ustawili punkt kontrolny tuż przed kaplicą. "Z pistoletami maszynowymi" zabronili Czechom jej odwiedzania i robienia zdjęć - relacjonuje "GW" powołując się na czeskie media.Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowały już w Warszawie. Również polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zabrało głos w tej sprawie. "Żołnierze Wojska Polskiego realizują na granicach wsparcie Straży Granicznej. Lokalizacja posterunku była wynikiem nieporozumienia, a nie działaniem celowym i została niezwłocznie skorygowana. Nie jest natomiast prawdą jakoby polscy żołnierze zabronili robienia zdjęć kapliczki, poprosili natomiast o niefotografowanie samego posterunku" - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej, odpowiadając na pytania czeskiego dziennikarza Filipa Harzera.
2020-06-10 22:02:22
stefanbbn: a osobiscie to bardzo sie ciesze ze moge moja rodzine w Czechach nie tylko online widziec ale cieszy mnie live
2020-06-10 22:06:24
Łobibok: >stefanbbn, nie wiem tylko czy oni się cieszą, że ktoś im "syfa" przynesie.
2020-06-10 22:37:53
stefanbbn: lobibok--to dziala w obie strony,po konsultacjach przywraca sie stan taki normalny i to nie ja o tym decydowalem----ja ciesze sie ze moge wreszcie byc razem z moja rodzina i kiedy chcemy mozemy sie odwiedzac,a niebezpieczestwo naturalnie istnieje-bylyby granice dalej zamkniete to na pewno nie probowalbym sie do nich przedostac legalnie czy mniej legalnie.W tych 3 miesiacach zamknietej granicy moja ciocia w Czechach zmarla i nie bylem na pozegnaniu nawet nie staralem sie o pozwolenie ze wzgledu na szczegolny losowy przypadek bo sam uwazalem ze zamkniecie granic jest sluszne.
2020-06-10 22:44:53
jasper: Ponoc przez „nieporozumienie” zajelismy w 1938 Zaolzie.
2020-06-10 22:58:49
donekT: krzy-sio+ jasper-Q, o UKŁADZIE MONACHIJSKIM (29–30 września 1938) słyszał? To właśnie wówczas doszło do faktycznego ROZBIORU CZECHOSŁOWACJI, kiedy to rządy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch decydowały o przyszłości Czechosłowacji i to bez udziału najbardziej zainteresowanego rządu Czechosłowacji. FRANCJA, WŁOCHY i WIELKA BRYTANIA, pozwoliły Niemcom na rewizję granic. Polska i Węgry, które nie były stroną układu rozbiorowego, skorzystały tylko z sytuacji. Za zmianę układu sił i rozbiór Czechosłowacji odpowiedzialne są w pierwszej kolejności FRANCJA, WIELKA BRYTANIA i WŁOCHY. Tam sobie poszukaj winnych.
2020-06-10 22:59:26
donekT: krzy-sio+, dzisiaj jest 10 czerwca, zdaje się, że 10 czerwca 1942 doszło do pierwszej potyczki Gwardii Ludowej (zbrojnego ramienia PPR) z okupantami niemieckimi i jak się okazuje, nie tylko. Pierwszy oddział Gwardii Ludowej pod dowództwem Franciszka Zubrzyckiego i Józefa Mrozka w roli instruktora wojskowego 9 czerwca w sile 14 gwardzistów dokonał swej pierwszej akcji, mowa o rozmontowaniu torów. Niektórzy wskazują, iż informacja ta stanowi efekt propagandy z późniejszego okresu. Zdaniem tych niektórych, pierwsza akcja GL dotyczyła nie tylko rozmontowania torów, była to w pierwszej kolejności akcja zaopatrzeniowa. Jak się okazuje, w dniu 9 czerwca 1942 oddział GL dokonał RABUNKOWEGO NAPADU NA LEŚNICZÓWKĘ W MESZCZACH. Sterroryzowany został Jeremi Kozłowski, członek ZWZ-AK; zabrano mu dubeltówkę, 5000 zł i kolczykowaną świnię. Utrata kolczykowanej świni w okresie okupacji karano wywózką do obozu, zatem Kozłowski błyskawicznie zmuszony był donieść o napadzie. Następnego dnia (10 czerwca), zbaczając z drogi (Zubrzycki nie był wojskowym, nie orientował się w terenie i w lesie zatoczył koło), oddział znalazł się we wsi Polichno, gdzie z rana pojawiły się jednostki żandarmerii niemieckiej, ściągnięte z Tomaszowa, Piotrkowa i Częstochowy. Zostały zawiadomione przez uprzednio sterroryzowanego Jeremiego Kozłowskiego. Po spotkaniu obu stron rozpoczęła się walka. Jak się okazuje, był to wynik niezdyscyplinowania gwardzistów GL, którzy nie spodziewali się zbrojnego starcia, a zaistniała sytuacja wynikała z niekompetencji dowódcy, który zamiast wyprowadzić oddział w bezpieczne miejsce, wrócił w miejsce akcji z poprzedniego dnia. Jeden ze schowanych w krzakach gwardzistów nie wytrzymał presji i wystrzelił niecelnie w kierunku Niemców, zdradzając swoje położenie. Niemcy otoczyli oddział Zubrzyckiego, który w ostateczności próbował bronić się granatami. Niestety odbezpieczony granat został nieprawidłowo rzucony i zamiast godzić w Niemców, eksplodował na pozycji gwardzistów, powodując chaos i panikę. Walka nie trwała długo, choć późniejsza propaganda wydłużyła czas tego starcia do ośmiu godzin, a miejsce pierwszej BITWY GL zostało odpowiednio uhonorowane. Takie to były pierwsze akcje partyzantów GL, zbrojnego ramienia PPR...
2020-06-11 09:53:13
Władek na skuterze: Ja nie tesknie za toba czechu
2020-06-11 10:48:12
mako: Polska otworzy granice i dobrze. Ale nie cieszcie się jeszcze na czeskie piwo, bo nie wiadomo na pewno kiedy granicę dla Polski otworzą Czesi.
2020-06-11 11:20:31
jasper: A ja tesknie za rodzina w Czechach, spacery w parku po czeskiej stronie :) Za mostkiem na Olzie, gdzie stojac na jego srodku jestes po czeskiej i polskiej stronie :) Czy to se wrati ?
2020-06-11 13:59:32
stefanbbn: jasper mozna sprobowac juz w najblizsza sobote
2020-06-11 18:21:19
pszeniczny: Wracając do incydentu w Czechach, to ze strategicznego punktu widzenia dobrze się stało, że nasi wojacy zabłądzili właśnie tam a nie np. w obwodzie kaliningradzkim.W tym drugim przypadku mogłoby to zostać uznane za atak wojsk NATO na Rosję ze wszystkimi tego konsekwencjami.A swoją drogą, w skład każdego patrolu powinien wchodzić przynajmniej jeden, który zna się na mapach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: