Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poloczek w delegacji senatu

Jan Poloczek, jako jedyny samorządowiec, został zaproszony przez marszałka Senatu Bogdana Borusewicza do udziału w oficjalnej delegacji Senatu RP do Belgradu. Wizyta odbyła się w dniach 9-10 maja, jej członkowie uczestniczyli tam w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Dla mnie to było wielkie wyróżnienie, bo jako samorządowiec byłem jedyny w tej delegacji senatu– mówi Jan Poloczek burmistrz Wisły. Delegacja jest efektem uchwalonego w 2002 roku Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Od tego roku przedstawiciele senatu odwiedzają miejsca i skupiska Polonii. Wyjazd dla mnie bardzo pożyteczny, wypełniony był wieloma spotkaniami. - dodaje Poloczek.
 
Uroczyste obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą odbyły się Serbii. Do Belgradu udał się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz z delegacją, gdzie spotkał się z serbską Polonią oraz przedstawicielami środowisk i organizacji polonijnych z krajów tego regionu.
 
Polonia, która obecnie mieszka w Serbii wyemigrowała na te tereny w latach 70. i 80. XX w. Osoby polskiego pochodzenia zamieszkują głównie: Belgrad, Ostoičevo, Niš i Novy Sad, Kragujevac, Kraljevo i Požarevac. Odrębną grupę stanowi Polonia zamieszkała w Ostoičevie (ponad dwutysięczna miejscowość na pograniczu serbsko-węgiersko-rumuńskim w Wojewodinie). Tworzy ją ok. 160–170 osób polskiego pochodzenia – potomków emigrantów z Wisły, którzy osiedlili się na tym terenie w XIX w. Społeczność ta kultywuje tradycje regionalne, właściwe dla obszaru pogranicza kultur polskiej i słowackiej.
 
Z kolei w Belgradzie mieszka największa grupa Polonii. Działają tam: Centrum Kulturalno-Oświatowe Poloniusz Pegaz, Stowarzyszenie Przyjaźni Serbsko-Polskiej "YU-Polonia" oraz Polska Szkoła Sobotnia, Klub Stypendystów Semper Polonia. Środowisko wydaje kwartalnik „Bałkańska Mozaika” oraz dwujęzyczny biuletyn „Słowo YU Polonii”. Wiele z tych inicjatyw rozwijało się we współpracy z Senatem RP i dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii Senatu.
 
JB
źródło: ox.pl/senat.gov.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: