Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Policjant historykiem... - zaproszenie na spotkanie autorskie w Książnicy Cieszyńskiej

Komisarz Jacek Stelmach jest komendantem Komisariatu Policji w Skoczowie i pasjonatem. Kolekcjonuje zabytkowe odznaczenia i odznaki oraz dokumenty, na podstawie których były one nadawane.

Gdy 17 lipca 2010 r. jego kolekcja wzbogaciła się o krzyż „Za obronę Śląska”, nie tylko postanowił zgłębić jego historię, ale i sprawdzić, czy medal, którego stał się właścicielem, jest aby na pewno… oryginalny. Nie dysponując fachowym przygotowaniem do badań historycznych, w swoich poszukiwaniach odwołał się to metod najlepiej sobie znanych, a mianowicie… kryminalistycznych; podjął regularne śledztwo. Zakończyło się one już po roku, przynosząc w rezultacie nie tylko ustalenie „prawdy materialnej”, ale i obszerną, liczącą sobie niemal 250 stron książkę, w której kom. Jacek Stelmach szczegółowo opisał przebieg swoich badań i podzielił się ich wynikami.

Książka, wydana pod koniec 2011 r., nosi tytuł Historia pewnego „medalu” – metodą śledczą. „Walecznym Śląsk 1919” i stanowiąc absolutny ewenement w dziejach cieszyńskiej literatury regionalnej, za niezwykłą i wyjątkową może zostać uznana także na tle całokształtu, choćby i amatorskiego piśmiennictwa historycznego. Zawiera bowiem nie tylko informacje dotyczące samego przedmiotu badań, a więc historii medalu, okoliczności jego ustanowienia i nadawania, a także losów konkretnego, znajdującego się w posiadaniu autora egzemplarza, ale przede wszystkim rekonstruuje przebieg procesu badawczego, czy – ściślej rzecz ujmując – przeprowadzonego przez autora dochodzenia. Dzień po dniu, godzina po godzinie...

Dokąd ostatecznie podjęte czynności śledcze zaprowadziły autora, czy nabyty przez niego medal okazał się prawdziwy i jak wypadła konfrontacja śledczego ze światem muzealników, bibliotekarzy, archiwistów i zawodowych historyków - można się będzie przekonać podczas spotkania promocyjnego z komisarzem Jackiem Stelmachem, które odbędzie się w najbliższy piątek, 9 marca 2012 r. o godz. 17.00 w Książnicy Cieszyńskiej. Podczas spotkania, w którym swój udział zapowiedział naukowy recenzent Historii pewnego medalu, prof. dr hab. Edward Długajczyk, można będzie nabyć prezentowaną książkę po atrakcyjnej cenie.  Serdecznie zapraszamy!

 

Fragmenty Historii pewnego medalu znaleźć można pod adresem: http://www.kc-cieszyn.pl/index.php/news,106

 

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najciekawszych imprezach w Cieszynie zapisz się do newslettera na www.cieszyn.pl

 

źródło: UMC
dodał: UMC

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: