Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Połączył pokolenia

W grudniu zakończyła się kolejna edycja projektu ''Generacje - kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń'' realizowana w Cieszynie z inicjatywy Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

W minioną środę (12 grudnia) w Cafe Muzeum w Cieszynie odbyło się podsumowanie projektu pod nazwą "Generacje-Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń.”. - Osoby starsze, poczuły się dowartościowane i potrzebne. Dzieci z domów dziecka, dzięki przebywaniu z przyjaźnie nastawionymi dorosłymi i spędzaniu z nimi czasu, poznały inne postawy życiowe niż te, które znały ze swoich rodzinnych domów – podkreślają realizatorzy działań.

Projekt pod nazwą ”Generacje-Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń.” zrealizowany został tylko w 4 miasta Polski–  Łodzi, Przemyślu, Zamościu i Cieszynie, który został wybrany przez  Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Uroczyste podsumowanie dotychczasowych dokonań odbyło się w Cafe Muzeum w towarzystwie zaproszonych gości oraz osób, które od początku mocno wspierały projekt.

Od początku trwania działań głównym celem była wspólna aktywizacja twórcza dzieci z domów dziecka i seniorów. Czy udało się zrealizować zamierzone cele? Tak. Projekt spełnił swoje zadanie, grupa się zintegrowała – mówią z całym zdecydowaniem uczestnicy, którzy na potwierdzenie swoich słów przygotowali przedstawienia pod tytułem "Nowinę niesiemy".

Osiem miesięcy wspólnej pracy zaowocowało zbudowaniem więzi międzypokoleniowej i utworzeniem płaszczyzny dla przekazu kulturowego pomiędzy najstarszą i najmłodszą generacją mieszkańców. Zajęcia integracyjne dla obu grup (dzieci i seniorów), wspólne oglądanie wybranych spektakli teatralnych i muzycznych, wspólne warsztaty teatralne, pod fachowym okiem instruktorów z domów kultury, a także przygotowania do wspólnych spektakli teatralnych to tylko kilka z wielu inicjatyw podjętych przez uczestników.

Podczas podsumowania nie zabrakło również gratulacji i podziękowań skierowanych w stronę osób, które od początku wspierały wszystkie działania. Pamiątką tego wyjątkowego wydarzenia będzie kalendarz na rok 2013 wydany z myślą o uczestnikach, których połączyły szczególne więzi.

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: