Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pogwarki przewodnickie

Przewodnicy Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie spotkali się, jak co roku przed świętami, na tradycyjnych Pogwarkach Przewodnickich. Tym razem imprezę zorganizowali własnym sumptem sami przygotowując wiktuały na świąteczny stół. Przewodnicka brać z ochotą skorzystała z gościnności Zamku Cieszyn, który udostępnił salę. Za stołem zasiadło pół setki przewodników, zarówno czynnych, jak i seniorów.

Jak to już bywa na spotkaniach wszelkich organizacji, oprócz świątecznej atmosfery, opłatków i życzeń nie obyło się bez omawiania bieżących spraw organizacji. Prezes Koła Ryszard Syrokosz omówił plan pracy na przyszły rok rozpoczynając od zwołania Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego na 9 stycznia 2014 roku o godz. 16:30 w Domu Narodowym. Wręczono także dyplomy i upominki jubilatom, którzy w mijającym roku obchodzili okrągłe urodziny.

Spotkanie przedświąteczne obfitowało też w atrakcje. Pierwszą z nich był występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie. Pod kierownictwem Bronisława Grenia kolejno wystąpili: Emilia Świerżewska (skrzypce), Jakub Kosecki (fortepian), Bianka Kosecka (skrzypce), Anna Mszanik (flet), Magdalena Kluz (gitara), Patrycja Wrzalik (klarnet). Nastrojowa, pięknie grana przez młodzież muzyka oczarowała słuchaczy. 

Ledwo zamknęły się drzwi za młodymi artystami, do sali wszedł Franciszek Józef. Wcielił się w niego jeden z przewodników Piotr Brenner, a przewodnicka brać obstąpiła cesarza traktując go głównie jako… misiaczka do fotografowania się w jego towarzystwie. Śmiechu było co niemiara, jednak nie obeszło się także bez na wiązań do historii, a sam cesarz wspominał o oddaniu cieszyniankom we władanie samodzielnego Księstwa Cieszyńskiego.

Po tak licznych atrakcjach czekały kolejne, tym razem dla podniebienia. Pracą w kuchni podzielono się, a na stole pojawiły się tradycyjne potrawy, jak barszcz, kapusta z grzybami, ryby. Był czas na wspomnienia przygód z turystycznych szlaków i snucie planów szkoleń i wypraw na następny rok.

(indi)

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: