Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pogórze - nierówne pobocze

Jak tym poboczem mają chodzić dzieci we wrześniu do szkoły? - Z takim pytaniem do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy Pogórza. Chodzi o odcinek ulicy Bielskiej od kościoła w stronę centrum wsi. Po opadach deszczu, woda spływająca z góry drogi wyżłobiła w poboczach ogromne wyrwy. Teren jest miękki i nierówny.

Na ulicy Bielskiej w Pogórzu trwają prace przy wykaszaniu i wyrównaniu poboczy. Jednak, kiedy wyrównano część z nich, nad regionem przechodziły akurat ulewne opady deszczu. Woda spływająca z impetem z góry, zaczęła żłobić potężne koleiny. Nie sposób tamtędy przejść nie wpadając w wyrwy. Na domiar złego, na całym tym odcinku nie ma chodników. Piesi są zmuszeni iść nierównym skrajem drogi, którą szybko przejeżdżają samochody.


Prace, które są tam wykonywane są związane z bieżącym utrzymaniem dróg w zakresie ścinki zawyżonego pobocza, utrudniającego właściwe odwodnienie korpusu drogowego. Niestety, na następny dzień po rozpoczęciu prac w tym zakresie spadł obfity deszcz. Spowodowało to wypłukanie fragmentu świeżo ściętego pobocza. – tłumaczy Magdalena Suchanek - Kowalska dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie
 
Jak wyjaśnia dyrektor PZDP, ścinanie polega nie tylko na usuwaniu trawy, ale również warstwy ziemi, która skutecznie uniemożliwia odpływ wody z jezdni. Pobocze musi być tak ścięte i wyprofilowane z odpowiednim spadkiem, aby woda mogła swobodnie spływać do znajdującego się za nim korytka odwadniającego lub rowu odwadniającego.
 
Niestety, deszcze i spływająca z góry woda spowodowała rozmiękczenie pobocza i dziury. Na ten odcinek drogi ponownie musiał wyjechać sprzęt. W tych okolicznościach jesteśmy zmuszeni wykonać prace odtworzeniowe, ubytki muszą zostać uzupełnione materiałem kamiennym. Później pobocza zostaną wyrównane destruktem asfaltowym z nadaniem wymaganych spadków poprzecznych w taki sposób, aby woda skutecznie była odprowadzana z powierzchni jezdni. – mówi Kowalska.
 
Prace są w toku. Jak słyszymy w zarządzie dróg, potrzebne jest kilka słonecznych dni, aby przeprowadzić prace odtworzeniowe pobocza. Czy są szanse przed pierwszym września? Pierwotnie takie były plany realizacyjne. Niestety deszczowa aura w miesiącu sierpniu skutecznie popsuła nam szyki. Dołożymy wszelkich starań, aby prace te wykonać w jak najszybszym możliwym terminie, jednakże należy mieć na uwadze, że prawidłowe wykonanie prac odtworzeniowych na poboczach jest ściśle uzależnione od dobrych warunków atmosferycznych, tj. bezdeszczowych dni – deklaruje dyrektor PZDP.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: