Poetycki nawias czterdziestoletni
Członkowie i sympatycy nauczycieli-poetów spotkali się w dużej sali Domu Narodowego w Cieszynie 25 listopada. Ich twórczość, a także historię działalności Grupy Literackiej od jej założenia, czyli od 1975 roku do chwili obecnej przedstawiła utalentowana artystycznie młodzież trzecich klas Gimnmazjum nr 1 w Cieszynie w wyreżyserowanym przez polonistkę Martę Sulej spektaklu poetyckim pt. „Co poeta miał na myśli”. Była to wiązanka wierszy autorstwa poetów z Nawiasu. Uczniowie w ciekawy sposób przedstawili nazwiska członków „Nawiasu”, spośród których tylko niektórzy są polonistami. Przykładowo Prezes grupy jest nauczycielką, ale zupełnie niepoetyckiej... biologii.
Z twórczością członków Nawiasu można było się również zaznajomić, oglądając przygotowaną przez Kalińską prezentację multimedialną ukazująca 40 lat działalności grupy, a także wystawę dorobku członków Grupy w postaci zbiorowych i indywidualnych tomików poezji.
- Pewnie każdy odbiorca przeżywa to na swój sposób, ale dla poetów najważniejsze jest to, że taki odbiorca istnieje, że się pochyla nad wierszem i zeń czerpie. „Bo poetów należy używać” powiedział kiedyś Rafał Wojaczek i miał w stu procentach rację. I my chcemy bardzo być „używani” poprzez nasze wiersze. Dlatego spotykamy się tu z państwem, żeby podzielić się wierszem jak chlebem. Ale nie tylko. Chcemy też się przedstawić. Pragniemy przypomnieć dokonania naszych nieżyjących już poprzedników, którzy ciągle żyją w naszej pamięci i zasługują na to, by im za to podziękować. Chcieliśmy też zaprezentować państwu nasz dorobek artystyczny. Jako Grupa NAWIAS i jako osobni twórcy. Bo każdy z nas jest inny, każdy ma własne dokonania, własny warsztat – mówiła Kalińska.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.