Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Podsumowano program Aktywny Samorząd

W ostatnim czasie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie przesłało do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) podsumowanie pilotażowego programu „Aktywny Samorząd 2019”, który został zaakceptowany i przyjęty. PCPR otrzymał również środki na realizację programu w 2020 r.

Jak wynika z podsumowania, W 2019 roku w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” PCPR realizował następujące zadania (z podziałem na moduły):

Moduł I: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego zakupionego w ramach programu, pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w zakupie oraz utrzymaniu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka będącego pod opieką Wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego),
Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji.

Na realizację Modułu I wydatkowana została kwota w wysokości 285 511,38 zł, natomiast na realizację Modułu II 107 724,80 zł., łącznie 393 236,18 zł. W 2019 roku wpłynęło do cieszyńskiego PCPR 102 wniosków z czego 90 zrealizowano. Wypłacono beneficjenton środki otrzymane z PFRON.

Dofinansowanie 2020
Osoby niepełnosprawne z terenu naszego powiatu spełniające wszystkie warunki określone w regulaminie mogą w bieżącym roku również już starać się o przyznanie dofinansowania w ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd 2020”. W tym roku podobnie jak w 2019 można się ubiegać o dofinansowanie w module I oraz II. Zakres dofinansowania podany jest powyżej. Jedyną zmianą są kwoty dofinansowań.

Wnioski w ramach Modułu I są przyjmowane do 31 sierpnia bieżącego roku, natomiast w ramach Modułu II będą przyjmowane od 1 września do 10 października bieżącego roku.
W roku 2020 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił elektroniczne nabory wniosków w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) w Programie „Aktywny Samorząd”. Dlatego beneficjent chcący złożyć wniosek może to uczynić nie wychodząc z domu właśnie za pośrednictwem systemu „SOW”. Wnioski można również złożyć osobiście w budynku Starostwa (obecnie na parterze można to zrobić) lub wysłać drogą pocztową na adres cieszyńskiego PCPR.

Druki wniosków są do pobrania na stronie internetowej http://www.pcprcieszyn.ox.pl oraz na parterze w budynku Starostwa.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: