Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Podstawowy Rachunek Płatniczy dla każdego

Od sierpnia 2018 r. wszystkie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) muszą mieć w swojej ofercie Podstawowy Rachunek Płatniczy, który ma za darmo dawać użytkownikom dostęp do podstawowych operacji finansowych. To efekt Dyrektywy ws. Rachunków Płatniczych, tzw. dyrektywy PAD, którą w 2014 roku przyjął Parlament Europejski. W Polsce przepisy dotyczące darmowych usług bankowych Sejm przyjął w 2016 roku.

Konta za „zero” już są dość popularną usługą na rynku finansowym. Jednak nowe przepisy zakładają, że każdy podmiot świadczący usługi bankowe musi mieć w swojej ofercie całkowicie darmowy rachunek, bez możliwości nakładania dodatkowych i ukrytych opłat. Do podstawowego rachunku płatniczego nie będzie można zaoferować także żadnego innego produktu finansowego, np. pożyczki czy karty kredytowej. Według autorów tego pomysłu ma to ograniczyć zjawisko tzw. wykluczenia finansowego.

W związku z nowymi przepisami wątpliwość budziła kwestia opłat za utrzymanie karty. Nie została ona uregulowana ani w samej dyrektywie unijnej, ani w przyjętej przez Sejm ustawie, ani w wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego. W nowych przepisach zawarto informację o darmowym wydaniu karty, ale w punkcie o zakazanych opłatach Parlament Europejski jednoznacznie tej sprawy nie rozstrzygnął. Jednak, największy polski bank – PKO BP nie zamierza naliczać posiadaczom podstawowych rachunków płatniczych dodatkowych opłat za kartę. Mniejsze banki będą musiały dostosować się do standardu lidera rynku.

Podstawowy Rachunek Płatniczy przeznaczony jest dla konsumentów, którzy nie posiadają innego rachunku płatniczego w złotówkach, prowadzonego na terytorium Polski, który umożliwia wykonywanie transakcji przewidzianych dla rachunku podstawowego. Oznacza to, że darmowe konta będą dostępne tylko dla osób, które nie mają innego konta w żadnym banku czy SKOK-u.

 

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: