Podróże bliskie i dalekie
A przywozili nie tylko konkretne przedmioty, mapy, ale także wspomnienia. Wspomnienia te przelewali na papier swych pamiętników, a często dopiero później ktoś kto w ogóle miejsc tych nie widział na podstawie samego opisu rysował ilustracje. Część z nich odbiega więc sporo od rzeczywistości. Ale jest niemniej ciekawa. I pozwala nam zobaczyć, jak taki nasz pradziad wyobrażał sobie dalekie, egzotyczne krainy.
Jest też na otwartej 7 grudnia wystawie sporo eksponatów opartych na wiedzy, a nie samych wyobrażeniach. Jest np. mapa kolejowa ukazująca stacje mijane w drodze z Brna do Pragi, tabela odległości w milach pruskich czy wykaz najwyższych szczytów. Różnorodność eksponatów wybranych przez autorki wystawy Irenę French i Irenę Adamczyk jest wielka. W gablotach i na sztalugach znajdziemy stary plan Wiednia, stronę z atlasu ryb czy zielnika, ryciny pokazujące odległe miasta, jak choćby szczegółowy obraz portu w Marsylii, którego rysownik nie zapomniał o panującym na nabrzeżu ruchu, biegających z towarem ludzi a nawet tonącym w dokach statku. Najmniej znajdziemy na ekspozycji zdjęć. Jak jednak podkreślał podczas wernisażu dyrektor placówki i pracownice, które wystawę przygotowały to, co możemy obejrzeć Sali Rzymskiej jest tylko próbką bogatych i różnorodnych zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Pozostałe w zdigitalizowanej formie dostępne są w wirtualnym katalogu na stronach Muzeum. A samą wystawę oglądać można do 2 kwietnia 2017 w godzinach otwarcia Muzeum.
Dyrektor Muzeum zapowiedział też, że jeśli uda się zdobycie funduszy z projektu, to z końcem przyszłego roku otwarty zostanie gabinet rycin.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.