Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Podróże bliskie i dalekie

Nowa wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego odkrywa przed zwiedzającymi to, co z dalekich podróży przywozili nasi przodkowie.

A przywozili nie tylko konkretne przedmioty, mapy, ale także wspomnienia. Wspomnienia te przelewali na papier swych pamiętników, a często dopiero później ktoś kto w ogóle miejsc tych nie widział na podstawie samego opisu rysował ilustracje. Część z nich odbiega więc sporo od rzeczywistości. Ale jest niemniej ciekawa. I pozwala nam zobaczyć, jak taki nasz pradziad wyobrażał sobie dalekie, egzotyczne krainy.

Jest też na otwartej 7 grudnia wystawie sporo eksponatów opartych na wiedzy, a nie samych wyobrażeniach. Jest np. mapa kolejowa ukazująca stacje mijane w drodze z Brna do Pragi, tabela odległości w milach pruskich czy wykaz najwyższych szczytów. Różnorodność eksponatów wybranych przez autorki wystawy Irenę French i Irenę Adamczyk jest wielka. W gablotach i na sztalugach znajdziemy stary plan Wiednia, stronę z atlasu ryb czy zielnika, ryciny pokazujące odległe miasta, jak choćby szczegółowy obraz portu w Marsylii, którego rysownik nie zapomniał o panującym na nabrzeżu ruchu, biegających z towarem ludzi a nawet tonącym w dokach statku. Najmniej znajdziemy na ekspozycji zdjęć. Jak jednak podkreślał podczas wernisażu dyrektor placówki i pracownice, które wystawę przygotowały to, co możemy obejrzeć Sali Rzymskiej jest tylko próbką bogatych i różnorodnych zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Pozostałe w zdigitalizowanej formie dostępne są w wirtualnym katalogu na stronach Muzeum. A samą wystawę oglądać można do 2 kwietnia 2017 w godzinach otwarcia Muzeum.

Dyrektor Muzeum zapowiedział też, że jeśli uda się zdobycie funduszy z projektu, to z końcem przyszłego roku otwarty zostanie gabinet rycin.
 

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: