Podróż przez historię w Strumieniu
“Kto nie zna przeszłości, nie ma przyszłości” - mawiają za znanym powiedzeniem w Strumieniu, gdzie kończy się właśnie “Podróż przez historię” - projekt, dzięki któremu uczniowie strumieńskiego gimnazjum mogli dowiedzieć się więcej o czasach II wojny światowej.
Niewiele jest szkół w których kadry pedagogiczne decydują się na sporządzanie wniosków o dofinansowanie projektów ze środków zewnętrznych. W Strumieniu w ramach porozumienia transgranicznego młodzież mogła uczestniczyć w dodatkowych zajęciach o tematyce historii II wojny światowej. Jak mówią uczniowie Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu, dzięki niecodziennym lekcjom mogli dotknąć historii, a zajęcia odbiegały od tych codziennych w szkolnych ławkach. - Choć nie przepadam za historią te lekcje bardzo mi się podobały, w tematyce II wojny światowej jest z pewnością coś interesującego, starożytność nas bezpośrednio nie dotyczy, a te czasy to przecież młodość naszych dziadków - mówi Monika Faruga, gimnazjalistka. Podobne zdanie mają jej koleżanki. - Warto pogłębiać swoją wiedzę, choć ta tematyka jest tak obszerna, że pewnie do końca nie poznamy wszystkich szczegółów - dodaje Alicja Stalmach.
Uczniowie podzielili się na grupy, w których pracowali nad interesującymi zagadnieniami. - Myślę, że to też przyczyniło się do zainteresowania projektem, każdy mógł poświecić się temu co go interesuje. - opowiada Ewelina Myrczek, trzecioklasistka.
Projektem zainteresowana była jedna trzecia wszystkich uczniów szkoły. - Z pewnością zachęciły nas też wycieczki, organizowane w ramach projektu. Co innego poczytać o jakimś wydarzeniu, a co innego pojechać, zwiedzić i zobaczyć, lub poznać osoby, które uczestniczyły w wydarzeniach - dodaje Patrycja Jagieła, która również chodzi do strumieńskiej szkoły.
Dzięki "Podróży przez historię" młodzież poznała kolegów z Gimnazjum w Ostravie-Hrabůvce, które jest partnerem projektu. Ponadto przez cały rok szkolny uczestniczyła w dodatkowych zajęciach,prelekcjach, spotkaniach, warsztatach i pojechała na wycieczki do Krakowa, Oświęcimia, Pragi. Dodatkowo w tym tygodniu laureaci konkursu, odbywającego się w ramach projektu na najlepsza pracę dotyczącą II wojny światowej ruszają na podbój Warszawy, gdzie zwiedzą m.in. .Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz wycieczek szkoła wzbogaciła się o nowy aparat fotograficzny, projektor i kamerę. Dyrektorka Gimnazjum im. Powstańców Śląskich mówi, że trwają już prace nad kolejnym projektem. - Chcemy postarać się o dofinansowanie kontynuacji projektu, tym razem chcemy aby była to tematyka okresu powojennego - opowiada Lilla Salachna - Brzoza, dyrektorka szkoły i dodaje, że realizacja projektu zależy od uczniów i nauczycieli. - Cieszę się, że mam takie prężne Grono Pedagogiczne, które nieraz poświęcając swój wolny czas pisze projekty, przygotowuje zajęcia. Radość sprawia mi też to, że uczniowie chcą w takich projektach uczestniczyć. Po prostu dwie strony muszą chcieć, a wtedy można coś osiągnąć -
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
