Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Podręczniki - ceny poszybowały w górę

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok rośnie koszt wysłania dziecka do szkoły. Wciąż drożeją podręczniki, zeszyty, szkolne przybory. 

Wyprawka do szkoły dla naszej pociechy to spore wyzwanie dla wielu rodziców, a kiedy "obkupić" trzeba dwoje lub troje dzieci wtedy może się okazać, że nasza pensja nie wystarcza. Powodem podwyżki jest miedzy innymi 5-procentowy podatek VAT (od towarów i usług), który Polska, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, wprowadziła od 1 stycznia 2011 na książki.

Z jakim wydatkiem musimy się liczyć kupując komplet podręczników ? - Komplet podręczników wraz z ćwiczeniami do klasy pierwszej szkoły podstawowej to wydatek rzędu około 199 złotych – mówi Monika Dąbrowska kierowniczka Księgarni Piastowskiej w Cieszynie - Podręczniki do gimnazjum to już koszt około 450 złotych. Oczywiście wszystko zależy tutaj jeszcze od wydawnictwa... Alternatywą jest kupno podręczników używanych, które posiadamy również w swojej ofercie. W ten sposób można zaoszczędzić nawet połowę kwoty, którą wydało by się na nowe. Z tej możliwości korzysta wiele osób.

Rabaty? Oczywiście są, pod warunkiem, że zakupimy cały komplet podręczników. W Księgarni Piastowskiej o taką możliwość musimy upomnieć się sami. - Klienci mogą liczyć u nas na 10 procentowy rabat, powinni jednak wcześniej o taką możliwość zapytać. Wtedy nasza cena nie może być wyższa niż u konkurencji - podkreśla Monika Dąbrowska.

5 procentowy rabat oferuje również Księgarni LEXIS w Cieszynie. - Rabat udzielany jest u nas automatycznie. W przypadku dużo większych zakupów (kilka kompletów podręczników) rodzice mogą liczyć na większe upusty – podkreśla Dorota Pilch z Księgarni LEXIS - 208 złotych - tyle dokładnie kosztuje cały komplet książek do klas: pierwszych, drugich i trzecich, który zawiera w sobie oczywiście już wszystko, czyli ćwiczenia, pomoce i tp.  Po udzieleniu przez nas 5 procentowego rabatu kwota wynosi ok 190 złotych.

11 procent rabatu uzyskamy odwiedzając inną cieszyńską księgarnię – Jesteśmy siecią Księgarni ''Matras'' w związku z tym mamy dosyć duże promocje, zarówno na podręczniki, jak i pozostałą literaturę – podkreśla kierownik sklepu Joanna Achita - Cena z rabatem podręczników do klasy pierwszej to ok 173 złotych.

Szkoły średnie... tu okazuje się, że uczniowie podręcznikami interesują się w stopniu minimalnym... Co to oznacza? - Na chwilę obecną zainteresowanie podręcznikami do szkoły średniej jeszcze się nie zaczęło. Są książki, ale nikt o nie nie pyta – mówi Joanna Achita.

Dlaczego tak się dzieje? -  Młodzież nie kupuje całych kompletów, zaopatruje się raczej wybiórczo. Wolą kserować, niejednokrotnie kupują książki dopiero, gdy zbliża się matura lub jakiś sprawdzian. Jeśli już muszą mieć - kupują podręczniki używane. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tym, żeby ktokolwiek do szkoły średniej kupił cały komplet nowych podręczników –  mówi Monika Dąbrowska z Księgarni Piastowskiej w Cieszynie.

 

BsK

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: