Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Podatek za odpady komunalne od stycznia się nie zmieni... w Czeskim Cieszynie

Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego już przygotowują się na podwyżki - w większości gmin wzrośnie podatek od nieruchomości czy choćby tzw. podatek śmieciowy. Już przyzwyczailiśmy się do myśli o większych opłatach, bo taniej raczej nie będzie. Tymczasem nasi sąsiedzi za Olzą mogą cieszyć się brakiem zmian - władze postanowiły nie podnosić opłat za śmieci w nagrodę za recykling.

Mieszkańcy Czeskiego Cieszyna płacą teraz jedną z najniższych stawek za odpady komunalne w regionie. Co więcej, stawka 420 koron na osobę rocznie zostanie utrzymana w przyszłym roku - zdecydowali radni: - Nasi mieszkańcy są dobrzy w recyklingu, a my chcemy ich dodatkowo motywować i pokazać im, że to ma sens nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela. Bo jeśli mniej rzeczy kończy na składowiskach i jest dalej używanych, można zaoszczędzoną kwotę rozdysponować w ramach budżetu miasta i rodziny - powiedział zastępca burmistrza Stanisław Folwarczny.

- Zgodnie z nowym prawem w Czechach obowiązuje nowa podstawowa stawka w wysokości 250 koron rocznie, a ponad to jest możliwe określenie dodatkowych 750 koron na osobę, czyli łącznie maksimum 1000 koron. Drugi element jest określony przez udokumentowany całkowity koszt unieszkodliwiania odpadów w ciągu roku, który to w Czeskim Cieszynie wynosi 840 koron - wyjaśnia Dorota Havlíková, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie.


Jedynym podatkiem miejskim, który radni Czeskiego Cieszyna zdecydowali się nieznacznie podnieść, jest podatek od... psów: - Pomimo tego wzrostu mieszkańcy Czeskiego Cieszyna i tak zapłacą mniej za czworonogich ulubieńców niż w sąsiednich miastach. Pieniądze z tego podatku idą przede wszystkim na opłaty w schroniskach, gdzie służby przewożą złapane psy, podatek ten obejmuje również koszty związane z czyszczeniem przestrzeni publicznych zanieczyszczonych przez psy - tłumaczy Dorota Havlíková.

Osoby posiadające psy i mieszkające kamienicach dostaną w w 2013 r. do zapłaty odcinek w wysokości 840 koron (wcześniej było 720 koron) za pierwszego psa i 1260 (poprzednio 1080 koron) za każdego następnego pupila. Mieszkańcom domów jednorodzinnych posiadających czworonogi opłata również wzrośnie - z 200 do 240 (z 300 do 360), a na wsi, zamiast 50 zapłacić trzeba będzie 120 koron (za drugiego psa 180 zamiast 75 koron). Dla emerytów i dzieci otrzymujące rentę sierocą pozostaje obniżona stawka 200 koron za pierwszego i 300 za każdego dodatkowego psa.

Obecnie w Czeskim Cieszynie jest zgłoszonych dwa tysiące psów. Od 2009 w mieście używa się specjalnego odkurzacza do psich odchodów. Urządzenie posiada certyfikat na usuwanie pozostałości po psach i kotach. Ze względu jednak na specyfikę nieczystości odkurzanie psich odchodów to wymagająca praca i może być wykonywana tylko w porze suchej.


Zobacz również:

Gminy wybiorą - podatnik zapłaci

Skoczów wie, ile za śmieci

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: