Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pobiegli na ratunek

Łukasz Grzesiczak: Skąd pomysł na taką grę miejską?

Piotr Spychała: 22. Finał WOŚP jest poświęcony ratownictwu. Dlatego postanowiliśmy tę tematykę silnie zaakcentować w dzisiejszej imprezie. Zdecydowaliśmy się umieścić zadania związane z pierwszą pomocą w różnych miejscach Cieszyna tak by grze nadać walor autentyczności i atrakcyjności.

Jakie zadania czekały na uczestników zabawy?

Przygotowaliśmy symulację zdarzeń, które na co dzień mogą spotkać nas na ulicy w drodze do szkoły czy pracy. Były to typowe omdlenia, utrata przytomności, atak drgawek i astmy, wypadek komunikacyjny.

Jaka jest wiedza mieszkańców Cieszyna z zakresu pierwszej pomocy?

Uczestnicy gry radzili sobie z zaproponowanymi przez nas zadaniami nadzwyczaj dobrze. Jednak moje doświadczenia każą mi stwierdzić, że świadomość społeczna w Polsce na temat pierwszej pomocy jest bardzo niewielka. Organizuję szkolenia z zakresu pierwszej pomocy z bardzo egoistycznego powodu. Chciałbym by ludzi, którzy potrafią pomóc było jak najwięcej, Statycznie każdy z nas będzie potrzebował cztery razu w ciągu swojego życia udzielenia pierwszej pomocy. Tyle mówi statystyka. Chciałbym, by w razie niebezpieczeństwa znalazł się obok mnie ktoś kto będzie potrafił mi pomóc. Dlatego staram się szkolić ludzi najlepiej jak potrafię.

O czym należy pamiętać udzielając pierwszą pomoc?

Przede wszystkim musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. O tym, że najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Dlatego należy się zabezpieczyć poprzez rękawiczki, które można nosić w breloczkach. Powinniśmy pamiętać o wezwaniu pogotowia. Zdarza się tak – i dotyczyło to także uczestników zorganizowanej przez nas gry – że udzielając pierwszej pomocy zapominamy o wezwaniu profesjonalnego wsparcia. Zapominamy o numerach alarmowych. Dlatego będę przypominał przy każdej okazji: 999 to Pogotowie Ratunkowe, 998 - Straż Pożarna, 997 - Policja i oczywiście numer 112 to Centrum Powiadomienia Ratunkowego. Koniecznie powinniśmy pamiętać o udrożnieniu dróg oddechowych. Zwykłe odchylenie głowy i udrożnienie dróg oddechowych mogłoby uratować życie wielu ludziom.

Piotr Spychała – harcerski instruktor ratownictwa, szkoli dzieci, młodzież i dorosłych z zakresu udzielania pierwszej pomocy nie tylko w Cieszynie, ale w całej Polsce.

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: