Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Frontem do petenta

Zakończył się remont głównego wejścia do cieszyńskiego ratusza.
Remont był przeprowadzany z problemami, bo choć dzięki pracom archeologów odkryto różne zabytkowe monety, to wydłużyło to inwestycję i zwiększyło jej koszty. Podczas prac archeologicznych, pod posadzką znaleziono fragmenty kafli piecowych, dwie monety z XVI wieku, oraz renesansowy bruk, który uległ zniszczeniu podczas remontu w XVIII lub XIX wieku. Odkryto również monetę - halerz, wydany po 1438. Jest to moneta księstwa cieszyńskiego z orłem piastowskim i herbem Cieszyna.

Kiedy przeszliśmy ten etap archeologiczny i otrzymaliśmy zgodę na dalsze prace, zostały one wznowione. - mówi burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek. Dopiero końcem lata rozpoczęto kolejne prace wykończeniowe, trwały trzy miesiące. Od przyszłego tygodnia, jak zapowiada Szczurek, na dole funkcjonować będzie biuro podawcze, obsługiwane będą tutaj również osoby niepełnosprawne. Dostępna jest również toaleta, a w niej przewijak, rodzice mogą przewinąć tutaj dziecko.


Początki ratusza na rynku to rok 1492 – mówi sekretarz gminy Stanisław Kawecki - prace archeologiczne wstrzymały remont, ale dzięki temu mamy w tej chwili odsłonięte renesansowe kolumny. Wyeksponowane są również tzw. kocie łby - czyli otoczak rzeczny charakterystyczny dla Cieszyna. Można ją spotkać jako posadzka średniowieczna zewnętrznych placów np. na Górze Zamkowej, czy ulicy 3 braci. - mówi. Ideą remontu było wyeksponowanie pierwotnego holu ratusza. Jednak jak podkreśla Kawecki, pierwotnie pierwsza część nie była holem a podcieniem. Stąd też, na lewej stronie obecnego holu, znajduje się malowidło przedstawiające perspektywę ulicy Regera.


Fragmenty ceramiki i znalezione monety, które odkopano podczas prac archeologicznych, można oglądać w gablotach przy głównym wejściu do ratusza. Cały remont wraz z wyposażeniem kosztował około 200 tysięcy złotych.

Jan Bacza
 
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: