Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

PO rusza z kampanią

5 mandatów w naszym okręgu dla Platformy Obywatelskiej oraz fotel senatora dla Tadeusza Kopcia – to plan PO na październikowe wybory parlamentarne. W poniedziałek 23 sierpnia oficjalnie wystartowała w naszym powiecie akcja „Polska w budowie” Platformy. To prawdziwy początek kampanii wyborczej tej partii na Śląsku Cieszyńskim.

W poniedziałek w cieszyńskim biurze poselskim Tadeusza Kopcia nastąpiła oficjalna inauguracja kampanii „Polska w budowie” Platformy Obywatelskiej oraz prezentacja kandydatów na liście PO ze Śląska Cieszyńskiego. W spotkaniu udział wzięła Mirosława Nykiel (jedynka na liście PO w naszym okręgu) odpowiedzialna za akcję „Polska w budowie” w województwie śląskim. Obok posłanki z Bielska w spotkaniu uczestniczyli kandydujący tym razem do senatu poseł Tadeusz Kopeć, kandydatka do sejmu Aleksandra Trybuś oraz młodzi sympatycy PO. Zabrakło ubiegającego się także o mandat posła starosty Czesława Gluzy. - Z pewnością zatrzymały go ważne sprawy – tak nieobecność starosty tłumaczyła Mirosława Nykiel. Czesław Gluza na swoim Twitterze wyjaśnił powód swej nieobecności: „Door to door w Cieszynie ruszyła. Przepraszam za nieobecność. Ważne są również inwestycje w powiecie. Dziękuję bardzo zaangażowanym w akcję”. - W tym czasie musiałem uczestniczyć w bardzo ważnym spotkaniu w sprawie przyszłości Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Proszę pamiętać, że nie tylko jestem kandydatem PO do parlamentu, ale także urzędującym starostą – tłumaczył Czesław Gluza dla OX.pl.

W całym kraju wystartowała kampania informacyjna PO „Polska w budowie”. W ramach niej politycy Platformy pukają do drzwi Polaków i opowiadać o sukcesach ich rządów. Jak przyznają politycy ponad połowa mieszkań stoi dla nich otworem, a największą skuteczność mają między godziną 17 a 20, wtedy mieszkańcy naszego regionu najchętniej wpuszczają ich do swoich mieszkań. - Oczywiście nie twierdzimy, że wszystko się udało, ale Polska dziś jest jednym wielkim placem budowy i w kolejce czekają kolejne inwestycje – tłumaczyła Mirosława Nykiel wyliczając najważniejsze inwestycje tego rządu: orliki, schetynówki i remonty dworców. - Tak naprawdę to Polacy sami dokonali tego wszystkiego, my – politycy – stworzyliśmy jedynie narzędzia, które umożliwiły im te działania – w duchu kampanii wyborczej tłumaczyła Mirosława Nykiel.

Po omówieniu akcji „Polska w budowie” nadszedł czas na przedstawienie kandydatów PO. Aleksandra Trybuś (numer 3 na liście PO w naszym okręgu) na co dzień jest wicedyrektorką Liceum i Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, działaczką organizacji pozarządowych. Ma dwóch nastoletnich synów. W zeszłym roku bezskutecznie – mimo zdobycia 6 tysięcy głosów - ubiegała się o mandat radnego Sejmiku Województwa Śląskiego. - W parlamencie chciałabym się przede wszystkim zająć problemami polskiej szkoły oraz prawami kobiet – podkreślała Aleksandra Trybuś. Posłanka Mirosława Nykiel zwróciła uwagę na kobiecą twarz Platformy Obywatelskiej: - Na Śląsku na 6 okręgów kobiety są liderkami w 4 z nich.

Poseł Tadeusz Kopeć kandyduje do senatu. Czy to degradacja? - W żadnym wypadku. To konsekwencja moich dotychczasowych działań. przekonuje Kopeć. I dodaje: - Od lat jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. To naturalne, że gdy udało nam się wprowadzić JOW-y wyborach do senatu, postanowiłem wziąć udział w walce o mandat senatora – przekonuje obecny poseł. Jako senator chce wykorzystać swoje doświadczenie pracy w przemyśle ciężkim, spółdzielczości, samorządzie oraz sześć lat w parlamencie.

Według Mirosławy Nykiel to będzie ciężka kampania. - Zarówno PSL, jak i SLD wystawiły silne listy – przekonuje Nykiel. Mimo to jest optymistką. - Wierzę, że w tym okręgu zdobędziemy 5 mandatów do sejmu, a Tadeusz Kopeć zostanie wybrany senatorem – mówi. Posłanka przekonuje, że istotnym narzędziem w nadchodzącej kampanii wyborczej będą media społecznościowe oraz internet. - Sama prowadzę bloga, mam też swój kanał na facebooku. To skuteczny sposób dotarcia z swoim komunikatem bezpośrednio do wyborców – przekonuje Mirosława Nykiel.

Polityków PO wspierają młodzi ludzie. - Co ich przyciąga do Platformy? - zapytałem obecną na spotkaniu Sandrę Kowalę, studentkę inżynierii produkcji na Politechnice Śląskiej, która wkrótce stanie na czele cieszyńskich Młodych Demokratów. - Chciałam pomóc, zaangażowałam się i zostałam – tłumaczyła Kowala. Niestety nie potrafiła powiedzieć co jej w programie PO się podoba, a z czym nie potrafi się zidentyfikować.

Wybory odbędą się 9 października. Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego, bielskiego oraz miasta Bielsko-Biała wspólnie wybiorą 9 posłów. Powiat cieszyński i powiat żywiecki wspólnie zdecydują o jednym kandydacie do senatu.

Na portalu OX.pl będziemy śledzić kampanię wyborczą. Opublikujemy także wywiady z kandydatami wszystkich partii i komitetów wyborczych reprezentujących Śląsk Cieszyński. W sprawach kampanii wyborczej prosimy pisać na lukasz.grzesiczak@ox.pl.

Łukasz Grzesiczak

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: