Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Po jakich drogach mogą poruszać się rowerzyści?

W związku z licznymi wątpliwościami, które czytelnicy portalu ox.pl wyrazili w komentarzach pod artykułem dotyczącym wypadku z udziałem rowerzysty na DK81, postanowiliśmy dowiedzieć się, gdzie rowerzyści mogą się poruszać.

Część internautów była zdania, że rowerzysta, który uczestniczył w wypadku na DK81 nie miał prawa się poruszać po tej drodze (komentarze można prześledzić bezpośrednio pod tekstem, link tutaj). Okazuje się, że prawda wygląda nieco inaczej. DK81, to Droga Krajowa, która prowadzi od Katowic aż do DW941, którą z kolei można dojechać do Wisły. Droga krajowa 81 jest drogą z klasy GP, czyli drogą główną ruchu przyspieszonego. Warto zauważyć w tym przypadku, że nie jest to droga ekspresowa ani autostrada.

To rozróżnienie jest o tyle istotne, że kodeks ruchu drogowego wprowadza szczególne regulacje dla dróg ekspresowych i autostrad, które nie dotyczą dróg klasy GP – rowerzyści nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach. Na inne drogi nie mogą wjeżdżać tylko w przypadku, gdy ustawiony jest stosowny znak – wyjaśnia asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy KPP w Cieszynie.

Rowerzyści jednak muszą uważać na przepisy jeszcze w jednym przypadku – jeżeli przy drodze znajduje się ścieżka rowerowa, rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać. Nie może poruszać się po drodze, tylko po ścieżce dla niego wyznaczonej. W przypadku nierespektowania tej zasady na rowerzystę może zostać nałożony mandat karny – wyjaśnia Pawlik.

Na regulacje tego typu należy uważać. Często zdarzają się sytuacje, że ścieżka rowerowa jest wyznaczona tylko na części trasy a rowerzysta, zamiast z niej chwilowo skorzystać, kontynuuje jazdę drogą. Zachowanie takie jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale również niebezpieczne. Ścieżki rowerowe mają zapewnić bezpieczeństwo rowerzystom, w związku z czym, zarówno przepisy, jak i zdrowy rozsądek nakazują z nich skorzystać.

 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-02 14:34:44
tomi71: pożyteczny tekst :) ...ale na Góreckiej w Skoczowie rowerzyści nie stosują ich jeżdżąc drogą dla samochodów. Z drugiej strony ciekawe ile mandatów zostało wydanych z tego przepisu? a poza tym: kto zabroni dorosłemu bez żadnej wiedzy o przepisach ruchu drogowego jeździć na rowerze po publicznych drogach? Powiem więcej ...odnoszę wrażenie, że kierowcy siadając w niedzielę na rowery zapominają, że w dalszym ciągu obowiązują ich te same przepisy ...to tak z mojej obserwacji.
2019-04-02 15:45:23
tedan: W Cieszynie jest tak samo piękna ścieżka rowerowa na Aleji Łyska ale rowerzyści na drodze sobie jeżdżą .Dziadek z wnuczkiem po drodze jeździ pokazuje już małemu jak łamać przepisy i jeszcze oburzony ,ze zwraca się uwagę ,ale paradoks jest taki ,ze kilka metrów dalej stoi policja i cisza nikt nie zwraca uwagi widocznie nie przeszkadzają sobie w odpoczynku stojąc przy basenie . Śmieszne jest to ,ze jadę dalej a przy stadionie pod Walka stoi SM i również nikt nie zwraca uwagi ,wiec o czym mowa .
2019-04-02 16:34:26
ktoś: Nigdy nie korzystam ze ścieżek rowerowych. Na nich można tylko gumę złapać.
2019-04-02 20:32:11
to jo: Niestety na ścieżkach rowerowych często jest bardzo dużo szkła z porozbijanych butelek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: