Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga! W kwietniu rusza kolejna akcja szczepienia lisów

Już 4 kwietnia 2019 roku wystartuje kolejna edycja akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Zasięg akcji to całe województwo śląskie, w tym również Śląsk Cieszyński. Szczepienia mają trwać w dniach 04.04.-13.04.2019 roku. W tym czasie szczególną ostrożność zachować powinni właściciele czworonogów, którzy udają się ze swoimi pupilami na spacery w okolice lasów, zagajników, czy nawet ogródków działkowych.

- Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2. W sumie na terenie województwa śląskiego podczas wiosennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146320 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Jednocześnie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) dodatkowo zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki – informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Warto zwrócić uwagę, że szczepionki nie będą rozrzucane tylko nad lasami, ale również nad łąkami, polami, czy ogrodami działkowymi. Zwierząt domowych nie powinno się wyprowadzać na tereny, gdzie będą zrzucane szczepionki od rozpoczęcia akcji, do upływu dwóch tygodni od jej zakończenia. Szczepionka nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednak po otwarciu kapsułki, która się w nim znajduje, należy skontaktować się z lekarzem. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć części ciała, które miały kontakt z substancją.

Szczepionki składają się z przynęty, w której zatopiona jest kapsułka, z substancją odpowiedzialną za szczepienie. Są to niewielkie, brunatne krążki o zapachu zepsutej ryby – woń jest dla lisa wyczuwalna z odległości nawet 800 metrów. Zwierzę, które zje przynętę i przegryzie kapsułkę, znajdującą się w środku, zostaje zaszczepione. Jednocześnie Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: