Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Po dwunastu latach odzyskał głos. Nowatorski zabieg w Cieszynie

W cieszyńskim szpitalu końcem marca przeprowadzony został innowacyjny zabieg wszczepienia protezy głosowej. Dzięki niemu pacjent, który dwanaście lat temu stracił głos po poparzeniu kwasem solnym, znów zaczął mówić.

Zabieg odbywał się nie na sali operacyjnej, a w Pracowni Endoskopii i trwał pół godziny. - U pacjenta został utworzony niewielki otwór między tchawicą a przełykiem – przetoka, w którą została wszczepiona proteza głosowa. Była to o tyle skomplikowana procedura, gdyż pacjent aż 12 lat temu przeszedł operację usunięcia krtani, a następnie kolejne zabiegi poszerzania przełyku, co wiązało się z licznymi zrostami i bliznami. Z pełnym sukcesem jednak wszczepiliśmy protezę i uruchomiliśmy ją – pacjent zaczął samodzielnie mówić. Dzień po operacji, przy odpowiednim wsparciu logopedy oraz zespołu medycznego, wykonał telefon do żony i mógł z nią po kilkunastu latach znów porozmawiać - mówi lek. Rafał Jękot, laryngolog, anestezjolog i ordynator Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Cieszyńska placówka wykonuje zabiegi wszczepienia protez głosowych od 2020 roku. - Cieszymy się, że wśród naszych lekarzy są cenieni specjaliści, tacy jak lek. Rafał Jękot w zakresie otolaryngologii. Dzięki profesjonalnej kadrze możemy wdrażać zaawansowane zabiegi, jak pierwotne i wtórne wszczepienia protez głosowych i tym samym rozwijać naszą placówkę, a co najważniejsze oferować pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia - podkreśla Czesław Płygawki, dyrektor szpitala.

KR/na podst. mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-12 17:58:18
Boska Adela: brawo zespół!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: