Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Po Cieszynie z komórką

Cieszyn oraz Czeski Cieszyn można teraz zwiedzać z komórką lub tabletem w ręce. Urządzenie opowie nam o zabytkach, pokaże ciekawe trasy spacerowe, podpowie, co warto zobaczyć. Idealne rozwiązanie dla turystów, a i miejscowi, w myśl zasady ''cudze chwalicie, swego nie znacie'' z pewnością skorzystają poznawczo na nowej aplikacji VisitCieszyn.com - przewodnika turystycznego Cieszyn/Tesin4mobile.

Aplikacja VisitCieszyn.com to pierwszy na Śląsku Cieszyńskim serwis dedykowany turystom i osobom odwiedzającym miasta Cieszyn i Czeski Cieszyn dostępny w aż pięciu wersjach językowych (polska, czeska, angielska, niemiecka i francuska). Strona jest responsywna, przez co równie dobrze wyświetla się na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.

VisitCieszyn.com to wyczerpujący przewodnik po miastach Cieszyn i Czeski Cieszyn. Strona Główna serwisu jest powitaniem i zaproszeniem do wycieczki po Cieszynie. Klikając „Rozpocznij zwiedzanie” otrzymujemy wszystkie informacje na temat tego, co ciekawego dzieje się w Cieszynie w wybranym przez nas okresie pobytu, możemy poznać historię miasta, jego atrakcje i zabytki, dowiedzieć się, gdzie można przenocować, dobrze zjeść i co kupić na pamiątkę. Korzystając z podstrony „Dojazd” sprawdzimy również, w jaki sposób dojechać do Cieszyna samochodem, pociągiem lub autobusem. Na tej samej podstronie zobaczyć możemy połączenia lotnicze z trzech pobliskich lotnisk: Ostrawy, Katowic i Krakowa.

Cieszyn po obu stronach Olzy możemy także zwiedzić jedną z zaproponowanych tras spacerowych. Jest ich sześć. Trasę każdego szlaku możemy sprawdzić na załączonej mapie, a poniżej dostępne są ich dokładne opisy. Kolejna mapa prezentuje zabytki Cieszyna oraz atrakcje dostępne w mieście – każdy z punktów na mapie ma swój obszerny opis. Zwiedzający, którzy zamiast podróży „palcem po mapie” wolą przewodnik gotowy do pobrania w pdf-ie również mają taką możliwość. Ze strony VisitCieszyn.pl pobrać można 12 przewodników, oczywiście w pięciu wersjach językowych.

Ważnym elementem serwisu są też tzw. microsite’y, dzięki którym skanując kod QR umieszczony w wybranym miejscu w Cieszynie (przykładowo na zabytkach) otrzymujemy wyczerpującą informację na temat tego miejsca na stronach serwisu VisitCieszyn.com.

Spotkanie promujące nową aplikację zorganizowano w cieszyńskim Ratuszu 19 grudnia. Przyszli przedstawiciele urzędów miejskich, Euroregionu, przewodnicy PTTK oraz wiele innych osób zainteresowanych przewodnikiem i promowaniem miasta.

Zebranych przywitała Renata Karpińska, Główny specjalista ds. promocji Urzędu Miejskiego Cieszynie. Właścicielem i administratorem strony jest bowiem Wydział Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Cieszynie, a projekt sfinansowano ze środków Unii Europejskiej dzięki współpracy obu Urzędów Miast (Cieszyna i Czeskiego Cieszyna) z Euroregionem Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko. Serwis wykonany został przez Agencję Interaktywną ze Skoczowa, Optimal IT Sp. z.o.o.

Renata Karpińska opowiedziała, jak powstawała aplikacja, co ciekawego zawiera i w jaki sposób może posłużyć mieszkańcom i turystom. Marek Kadziela natomiast przedstawił szczegóły techniczne jej funkcjonowania.

Zaraz po prezentacji nowej aplikacji z sali padły sugestie odnoście jej udoskonalenia. Prezes Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Ryszard Syrokosz zaproponował uzupełnienie aplikacji o informacje o toaletach na terenie miasta oraz parkingach dla autobusów. Czesław Banot natomiast zaproponował wprowadzenie również przewodnika po miejscach przyjaznych dla rodziców z dziećmi oraz niepełnosprawnych. Padło także z sali pytanie, jakie imprezy, według jakiego klucza, będą promowane w zakładce „imprezy”. - Wszystkie, które organizatorzy zgłoszą do któregoś z Urzędów Miejskich – odparła Renata Karpińska.

Na koniec dyskusji Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zauważył, że często sami nie wiemy, jakie atrakcje mamy w swoim mieście, warto więc informacje o nowej aplikacji propagować wśród mieszkańców miasta i regionu, a zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

(indi, ania)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: