Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Płyniesz Olzo'' 44 lata później

W ubiegły piątek w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie z profesorem Danielem Kadłubcem, który niezwykle barwnie i interesująco zaprezentował najnowsze wydanie książki ''Płyniesz Olzo''.

Słowo wstępu należało do gościa zza Olzy, wiceprezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, doktora  Józefa Szymeczka - opiekuna merytorycznego oraz koordynatora projektu. Na spotkanie przybyli liczni goście, a egzemplarze przygotowane do sprzedaży niemal znikały w oczach.

Najnowsze wydanie książki „Płyniesz Olzo” jest wersją rozbudowaną. Profesor podkreślił, że absurdem byłoby wydanie jedynie kopii pierwszej edycji sprzed 44 lat, bez uwzględnienia rozwoju nauki, pojawienia się nowoczesnych rozwiązań metodologicznych, czy nowej literatury. Dlatego słynna monografia cieszyńskiej kultury ludowej została uaktualniona oraz poszerzona o sześć nowych rozdziałów.

„Płyniesz Olzo” w sposób wyczerpujący omawia główne kwestie związane z cieszyńska kulturą duchową i materialną. Pieśni ludowe, przysłowia, folklor dziecięcy, wzornictwo cieszyńskie, architektura czy meblarstwo - to tylko niektóre poruszane zagadnienia. Jest to książka o systemie kulturowym ziemi cieszyńskiej. Książka o tożsamości etnicznej Śląska Cieszyńskiego. [...]Ponadczasowa wartość tej książki polega na jej walorach dokumentalnych. - podkreślił profesor Kadłubiec.

Po wykładzie zgromadzeni czytelnicy ustawili się w długiej kolejce, aby zdobyć dedykację i zamienić z prelegentem choćby kilka słów.

AH

Pisaliśmy:

źródło: ox.pl
dodał: AH

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: