Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pilot odpowiada za wszystko

Od minionej niedzieli Trwa 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Natomiast wczoraj, w środę w Wiśle rozpoczęły się 23. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Potrwają do soboty 4 sierpnia.
Choć to tydzień z kulturą góralską i beskidzką, to TKB nieodzownie kojarzy się z zespołami, które przyjeżdżają zza granicy. I często jest ona bardzo odległa. W tym roku, na deskach wiślańskiego amfiteatru, takich  zespołów wystąpi piętnaście. Turcja, Albania, Gruzja, Irak, Chile - to tylko kilka państw, które są w Wiśle reprezentowane. W środę rozpoczęły się występy w ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Do soboty na scenie tutejszego amfiteatru wiele egzotyki. Koncerty codziennie o godzinie 18.00.
Jednak muzyki z odległych państw i przepiękne stroje można podziwiać także przed południem na placu Hoffa. To codziennie o godzinie 11.00
 
Dobra pogoda, szczyt sezonu - to wszystko sprawia, że Wisłę odwiedzają tłumy turystów. Jak przyznają, przyjechali tutaj na odpoczynek ale i by podglądnąć trochę kultury. Zarówno tej naszej, tradycyjnej beskidzkiej, jak i tej z innych krajów.
 
 
 
 
Tydzień Kultury Beskidzkiej, który w tym roku ma już swoją 49. edycję, to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Zapewnić trzeba noclegi, wyżywienie, transport dla setek wykonawców. Piloci - oni pomagają zagranicznym zespołom od początku do końca wizyty w miastach TKB. To oni są cały czas obecni przy zespołach, kierują ich, wyjaśniają co, gdzie i jak.
 
Prowadzimy ich na występy na małej i dużej scenie, dbamy o wyżywienie i ogólnie udzielamy niezbędnych informacji - mówi pilot Mateusz Roik. Piloci zazwyczaj mają przypisane po kilka grup. To praca na cały tydzień. Bo jedne zespoły wyjeżdżają z miast w których odbywa się TKB, a inne do tych miast przyjeżdżają. Roik w ubiegłym roku dbał o zespoły z Indonezji i Łotwy. Jeśli chodzi o Indonezję, z komunikacją nie było problemów. Wszyscy znali angielski - dodaje.
 
Ale piloci muszą pamiętać też o tak ważnych sprawach jak wyznanie występujących zespołów. A co za tym idzie również i to, jakie zakazy obejmują wyznawców - chociażby Muzułmanów.
 
 
 
W tym roku opiekuję się Bułgarami, Ukraińcami oraz Hiszpanami. Praca jest wyczerpująca, ale bardzo fajna. Można poznać z bliska wiele kultur - dodaje Roik.
 
Dzisiaj (czwartek) na scenie na rynku Hoffa zaprezentują się zespoły: 11:00 POŁONINY, 11:30 CHORWACJA , 12:00 CZECHY , 12:30 ALBANIA, 13:00 GRUPA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH z Trójwsi.
 
W amfiteatrze, od godziny 18.00- POŁONINY z Rzeszowa, BIZOVAC z Bizovca – CHORWACJA, STRAKONICE ze Strakonic – CZECHY, ARTISTI z Tirany – ALBANIA, LA ESTEVA z Segowii – HISZPANIA, KOBULETI z Kobuleti – GRUZJA
 
Wiślańskiej scenie TKB patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: