Pies w Muzeum
Czemu chart stał się maskotką muzeum? Odpowiedź - jak na muzealników przystało - sięga przeszłosci... Jak informują muzealnicy z czeskocieszyńskiego muzeum niegdyś podczas badań archeologicznych na terenie dzisiejszego Archeoparku Chotěbuz-Podobora znaleziono kości psa, najprawdopodobniej charta:
- W obrębie tzw. akropolu znaleziono kości wyjątkowo dużego psa. Analiza przy wykorzystaniu izotopów strontu pozwoliła na stwierdzenie, że chodzi prawdopodobnie o polskiego ogara lub psa zbliżonego do rasy greyhound, czyli rasy, która były rzadkością wśród Słowian. Stwierdzono też, że pies urodził się w środkowej części Polski lub na Pomorzu. W związku z tym, że chodzi o rasę wyjątkową i dużej wartości, należy przypuszczać, że należał on do miejscowej elity i został nabyty w czasie handlu z odległymi terenami – można przeczytać na stronie Archeoparku.
Władze placówki postanowiły zatem sympatycznego towarzysza człowieka uczynić maskotką muzeum. Chart maskotka otrzymał imię Kmínka i będzie ją można spotkać podczas różnych akcji czeskocieszyńskiego muzeum. Jeśli chcemy natomiast zobaczyć szkielet psa znalezionego w grodzisku – trzeba udać się do Archeoparku.
Choć od pierwszego listopada do 31 marca 2025 teren zewnętrzny Archeoparku jest nieczynny, można zwiedzać sale wystawowe we wnętrzu Parku Archeologicznego w Kocobędzu-Podoborze, gdzi em.in. mieszczą się szczątki psa oraz inne znaleziska z terenu stanowiska archeologicznego Kocobędz-Podobora: - Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji poświęconej historii miejscowości Kocobędz i lokalnych badań, ale również na wystawę "Prawdziwa" sukienka z… pokrzywy – zachęcają muzealnicy.
Pisaliśmy: Współczesne rekonstrukcje pradawnych technik
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.