Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwszymi piwowarami były kobiety? Premiera „Pink Boots”

W Dzień Kobiet (08.03) w Tychach miała miejsce premiera „Pink Boots” (różowe buty), to nazwa nowego piwa Browaru Zamkowego Cieszyn, które powstało we współpracy z kobietami – piwowarkami domowymi i zawodowymi. Tego dnia właściciel cieszyńskiego browaru Adam Leda odebrał również dyplom z okazji zwycięstwa w plebiscycie "Browar z Duszą".

Projekt nawiązuje i wspiera coroczną akcję Pink Boots Society – międzynarodowej organizacji non-profit, której misją jest pomaganie i inspirowanie kobiet w „męskiej” branży piwowarskiej. Część dochodu ze sprzedaży piwa zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie.  

Współcześnie nasza branża jest zmaskulinizowana, co nie oznacza, że nie ma w niej piwowarek! Ba! Często też kobiety tworzą wyśmienite piwa w browarach i przełamują stereotyp w „męskiej” branży. Chcemy o tym przypomnieć, opowiedzieć i podziękować z hasłem „kobiety na warzelnie”! Dlatego przyłączyliśmy się do corocznej akcji Pink Boots Society i Yakima Chief Hops – amerykańskiego producenta chmielu, który dostarczył nam mieszankę Pink Boots, którą dobrały kobiety – przyznaje Dominik Szczodry, główny piwowar Browaru Zamkowego Cieszyn. 

Browar do współpracy zaprosił piwowarki z Polski: Magdę Bergmann, Gabrielę Bujok, Dorotę Chrapek, Gosię Ejankowską oraz Vicky Dine - główną piwowarkę z zaprzyjaźnionego browaru SeyBrew z Seszeli. 

Akcję wspieramy! Chcemy odczarować ten męski świat piwowarów i to, że piwo kojarzy się z mężczyznami. Chcemy pokazać, że kobiety też potrafią warzyć dobre piwo, które jest dla wszystkich. Nie chcemy dzielić, że „piwo dla kobiet”, „piwo dla mężczyzn”. Każdy powinien poszukiwać i odnaleźć swój smak – dodaje Dorota Chrapek z blogu homebrewing.pl, piwowarka domowa, a wcześniej także zawodowa. 

Wtóruje jej koleżanka, również piwowarka domowa i współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, Gabriela Bujok. - Pink Boots to piwo w stylu American Pale Ale, chmielone aromatycznymi cytrusowo-owocowymi odmianami zza Oceanu. Lekkie, pijalne, sesyjne. Jest skierowane do wszystkich. Przełamujemy stereotypy, że dla kobiet jest tylko jasne piwo ze słodkim soczkiem. 

Piwo łączy, a nie dzieli! Niezależnie od tego, kim jesteśmy, gdzie mieszkamy, jaką mamy płeć. Jestem przekonana, że nasze piwo zasmakuje kobietom i mężczyznom – podsumowuje Magdalena Bergmann z blogu Słodowe.pl, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. 

 

mat.pras./MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: