Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwsza łopata już blisko. Budowa hospicjum rusza niebawem

Akt notarialny odebrany. Budynek po byłym klasztorku Sióstr Służebniczek Dębickich już jest własnością Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum Otwarte Drzwi. Budowa ma ruszyć już niebawem. W hospicjum stacjonarnym ma znaleźć się miejsce dla 20 chorych. Ma również rozwinąć się wolontariat i dzienna pomoc chorym.

Od lat założycielka Hospicjum Otwarte Drzwi – Wioletta Staniek marzyła, aby w powiecie cieszyńskim powstało stacjonarne hospicjum. Tam chorzy będą mogli liczyć na całodobową opiekę, tam spotykać się będą wolontariusze, którzy będą pomagać chorym w domach. W końcu marzenie zaczyna się spełniać. Dzięki zaangażowaniu dobrych aniołów rusza budowa hospicjum stacjonarnego w Skoczowie.

Dzięki współpracy hospicjum z władzami Skoczowa, hospicjum otrzymało budynek po klasztorku Sióstr Służebniczek Dębickich. W budowę stacjonarnego hospicjum włączył się też senator Tadeusz Kopeć. To z jego inicjatywy rozpoczęła się współpraca z Fundacją Habitat fof Humanity, która pomoże w wybudowaniu hospicjum.

Członkowie Hospicjum Otwarte Drzwi spotkali się z władzami gliwickiego oddziału Habitat for Humanity. Szczegółowo przedstawili projekt architektoniczny hospicjum. Dawny dom zakonny będzie służył jako centrum wolontariatu. Będzie tam stołówka, czy potrzebna w naszym regionie poradnia opieki paliatywnej. Dobudowana część będzie stanowiła pomieszczenia na potrzeby hospicjum stacjonarnego.  – "Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą". Jednak mam nadzieję, że w Skoczowie hospicjum powstanie. Spełnia się moje marzenie – mówił podczas spotkania Tadeusz Kopeć,

Spełnia się też marzenie Wioletty Staniek – Telefony urywają się cały czas. W ubiegłym roku opiekowaliśmy się 50 chorymi. Nie tylko tymi chorymi na raka, choć to choroba wiodąca, a Śląsk Cieszyński jest niechlubnym rekordzistą. Mamy najwięcej zachorowań na raka. Marzeniem jest aby pomagać im w stacjonarnym hospicjum – tłumaczyła założycielka"Otwartych Drzwi".

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niebawem ruszy budowa hospicjum. Wtedy każde ręce do pracy się przydadzą. Zgodnie z formułą Habitat for Humanity w Skoczowie pojawią się wolontariusze głównie zza granicy, którzy będą pomagać przy budowie. Często przy fizycznej pracy pomagają politycy, ambasadorzy czy osoby znane. W budowaniu fundacji pomagał m.in. były prezydent USA. W takich pracach brał też udział Tadeusz Kopeć senator RP. Jednak siły szykuje też Skoczów – Mamy sztab młodzieży, osób bezrobotnych myślę, że rąk do pracy nie zabraknie – mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Budowa ma ruszyć tuż po otrzymaniu pozwolenia na budowę, o które stara się hospicjum. Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL patronuje budowie hospicjum w Skoczowie.

Dorota Kochman 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: