Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwsza Dama spróbowała heklowania! Co jej wyszło?

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z koronczarkami i grupą dzieci z Ukrainy w naszym regionie. Spotkaniu towarzyszyły koronczarki z Koniakowa, które nauczyły Pierwszą Damę heklować.


W Zameczku Prezydenckim na Zadnim Groniu w Wiśle miało miejsce szczególne spotkanie.  Agata Kornhauser- Duda włączając się w nieustanną pomoc dla dzieci z Ukrainy zaprosiła grupę będącą pod skrzydłami ojca Pawła Bęben z Zakonu Braci Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie na kolonię do Zameczku Prezydenckiego

Dzieci dotarły w nasze strony i spędzą tutaj czas zwiedzając okolice. Pani Prezydentowa przyjechała dziś specjalnie je przywitać. Młodzież zaprezentowała swój program artystyczny, bo na co dzień uczą się tańczyć, śpiewać i recytować. Słuchając ciekawego repertuaru doszłyśmy do wniosku z Pierwszą Damą, że niezwykłe jest to jak niewiele potrzeba, by zapewnić szczęście drugiemu człowiekowi. Wystarczy otwartość serca i uśmiech - informuje Lucyna Ligocka-Kohut, szefowa Centrum Koronki Koniakowskiej.


Ta radość towarzyszyła heklowaniu. - Pogoda sprzyjała, więc na tarasie dolnego zamku z widokiem na zaporę na rzece Wisła, 45 dzieci chwyciło w ręce szydełka, by pojąć niebanalną sztukę Koronki Koniakowskiej. Jak wiecie nie jest to łatwe, ale nawet chłopcy śmiali się, że zrobili po bransoletce dla mam. Na zakończenie dnia zjedliśmy wspólny obiad. Pani Prezydentowa pędziła na kolejne spotkanie do Krakowa, a my z koronczarkami wróciłyśmy do naszego Koniakowa. Dzieci odwiedzą Centrum Koronki Koniakowskiej w czwartek, by oprócz praktyki zapoznać się z historią twórczości ludowej, która sławi nasz region nie tylko w kraju, ale i daleko w świecie - dodała Lucyna Ligocka-Kohut.

Pierwsza Dama uheklowała bransoletkę. Pozostały jej kolczyki do kompletu. - Pani Prezydentowa jest niezwykle ciekawa Muzeum Koronki. A ponieważ święta spędza na Zameczku, to stwierdziła, że gdy Pan Prezydent pojedzie na narty na Złoty Groń w Istebnej to ona w tym czasie zajrzy do nas. Dziękuję za zaproszenie przede wszystkim generałowi Mirosławowi Wiklikowi Zastępcy Szefa Bezpieczeństwa Narodowego, który co miesiąc odwiedza Ukrainę z pomocą humanitarną osobiście, by trawiła tam gdzie jest przeznaczona. O koronkach słyszał wiele i bardzo mu zależało, by dzieci poznały m.in. właśnie NAS i naszą twórczość - kwituje szefowa Centrum Koronki Koniakowskiej.

Pierwsza Dama podziękowała za krzewienie kultury regionalnej, w tym rękodzieła, wśród lokalnej społeczności oraz młodych gości z Ukrainy. - Kultura obok języka jest najważniejszym wyznacznikiem tożsamości narodowej, a Panie rozsławiają Polskę poprzez koronki koniakowskie, które znane na całym świecie – powiedziała.

W czasie pobytu w Polsce ukraińska grupa odwiedzi również Muzeum Koronki w Koniakowie oraz pozna smaki kuchni regionalnej.

Ośrodek „Karmel” działający od ponad 10 lat przy Klasztorze oo. Karmelitów w Berdyczowie zajmuje się m.in. opieką nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. W berdyczowskim klasztorze prowadzona jest świetlica młodzieżowa, szkółka języka polskiego, a także zespół taneczny i teatralny „Notes de Vita”.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-20 10:49:37
sierżant_Niemyty_Wycior: Spróbowałaby się pomodlić żeby PB mężowi rozum i przyzwoitość przywrócił.
2024-06-20 10:57:19
1234567890: A mówiła coś, czy nic jak zawsze?;))))
2024-06-20 11:00:51
sierżant_Niemyty_Wycior: chwała bogu niewiele
2024-06-21 08:39:54
serafin1000: Zeby się nauczyć, hoh,ho, to trzeba godzin. Nauczyły.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: