Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pieniądze dla mundurowych

Przyjęty 9 czerwca 2020r. projekt ustawy dotyczący służb mundurowych wprowadza m.in. świadczenia motywacyjne po 25 latach służby, wzmocnioną ochronę prawną funkcjonariuszy oraz korzystniejsze zasady naliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

W miniony wtorek rząd zatwierdził i przyjął projekt ustawy o wsparciu służb mundurowych podległych MSWiA. -  Ten projekt lada moment trafi do Sejmu, będzie szybko procedowany i mam nadzieję, że nowe przepisy prawa wejdą w życie już w sierpniu br. – powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Projekt ustawy wprowadza m.in. dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby zdecydowaliby się pozostać na służbie. Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Więziennej po 25 latach służby otrzymają dodatek w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, natomiast po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Projekt wprowadza także szereg rozwiązań odnoszących się do ochrony prawnej funkcjonariuszy oraz zmienia zasady naliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Dodatkowymi zmianami, które wynikają z przyjętego projektu ustawy to ujednolicenie zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy oraz ujednolicenie przepisów dotyczących wyżywienia w formacjach mundurowych.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-13 17:16:30
koszor: Tak, tylko czy te służby są tego warte? Otóż nie. W ostatnich miesiącach policja kompromituje się niemal codziennie, niektórym funkcjonariuszom przydałyby się najwyraźniej badania psychiatryczne. Może lepiej dofinansować ratowników medycznych?
2020-06-13 18:20:32
GusGus: Ale ten dodatek to władza chyba nie sprezentowała tym służbom w nagrodę, tylko po to, żeby ktokolwiek po osiągnięciu wieku emerytalnego chciał tam jeszcze pozostać. Wygląda na to, że zasłużeni funkcjonariusze odpływają z tych służb masowo i stąd próba zatrzymania tych z największym doświadczeniem.
2020-06-13 18:47:58
jasper: Jak podaje money- zapisy "ustawy Szumowskiego" wygasaja. Lekarze moga szykowac sie na obnizki pensji. W koncu z czegos trzeba finansowac „milicje“ .
2020-06-13 19:36:51
krzysztof.mm: łapówka tu, łapówka tam - w łapówkach PiS-władza jest dobra
2020-06-13 20:02:14
i67: Jak zawsze krzysztof.mm PLUJE JADEM >>> co ty chłopie zrobisz po wyborach ???????????????? <<< jak przez kolejne 5 lat będziesz w tym samym miejscu czyli dalej w TOTALNEJ OPOZYCJI hi hi .................
2020-06-13 21:08:59
GusGus: krzysztof.mm Masz rację, można to nazwać formą łapówki. Tylko ja chyba wolę, żeby w tych służbach pozostali Ci najlepsi, z ogromnym doświadczeniem, zamiast ludzi na siłę pozyskiwanych ,, z łapanki''. Wystarczy popatrzeć ile nasz kosztują finansowo i wizerunkowo młodzi z SOP np. Dzisiaj masz kolejny przykład rozwalonego drogiego auta i poszkodowanej rodziny. Wolałbym, żeby byli w tych służbach Ci którzy przez 25 lat wzorowo tam służyli. Myślę, że straty byłyby mniejsze. A i jeszcze mieliby od kogo się uczyć młodzi. A dodatkowo obecnie przecież nie raz mieliśmy sytuację, że np. komendant jednej służby mundurowej, człowiek z największym doświadczeniem, ktoś bardzo cenny na tym stanowisku odchodził na emeryturę i przechodził na komendanta pokrewnej służby. Moim zdaniem lepiej gdyby go docenić finansowo na stanowisku na którym był najcenniejszy, niż płacić mu emeryturę i wypłatę z innej pracy gdzie już przecież jest kimś nowym, który pewnych rzeczy musi się tam uczyć. To chyba mniej korzystna dla tych formacji sytuacja. Podobnie jak doświadczeni ale w dalszym ciągu w sile wieku funkcjonariusze odchodzili z zawodu, musieliśmy im płacić zasłużone emerytury a oni odchodzili do całkiem innej pracy.
2020-06-13 21:25:13
krzysztof.mm: Gus - rzeczywistym problemem są p r z y c z y n y, dla których dziś policjanci doświadczeni z pracy odchodzą, a nowych chętnych brak, dziury kadrowe łatane są łapankami i łapówkami - jeśli tych p r z y c z y n się nie usunie, żadne łapówki nie będą w stanie powstrzymać postępującej degradacji tej formacji - pamiętamy doskonale zielińskiego i konfetti z helikoptera, całodobowe patrole pod jego domem a teraz przy kaczyńskim, dymisję szefa wrocławskiej prewencji za odmowę funkcjonariuszy udziału w pacyfikacji protestów w warszawie itede - najpierw czystki na policyjnych szczytach, służalczość policyjnej wierchuszki wobec władzy, mataczenie wokół przypadków takich jak Stachowiaka, bezrozumne wykonywanie idiotycznych i sprzecznych z prawem poleceń polityków itepe, to wszystko sprowadza polską policję w dolne strefy stanów niskich, przykro mi
2020-06-13 21:31:00
jasper: GusGus, ci najlepsi nie tylko przechodza na emerytury. Ci najlepsi sa po prostu usuwani. Patrz, chocby stadnina w Janowie. W PiS liczy sie mierny ale wierny i nepotyzm jak wolna amerykanka !
2020-06-13 21:36:17
GusGus: W tym macie niestety rację obaj. Ale jednak uważam, że bardziej podatny będzie na zapędy władzy młodzik niż stary wróbel. Nie zmienia to jednak faktu, że to są formacje mundurowe i tam się się służy na podstawie rozkazu z góry. Jak jest rozkaz przełożonego to się go wykonuje. Tam nie ma dyskusji
2020-06-13 21:38:27
doler: Jaki człowiek był głupi ze nie poszedł do mundurowki. Robisz 8 h, 12 h i masz na wszystko wyje.. A tu prowaszisz firme i walczysz o każda złotówkę, placisz pieprzone city,vaty i inne sraty. Jesteś w pracy praktycznie 24/7 bo nawet jak nie pracujesz to myślisz caly czas co zrobic jak zrobic... Jaki czlowiek byl głupi...
2020-06-13 21:49:48
GusGus: Tak, każdy z nas mógł to zrobić. Tylko nie każdemu działanie na rozkaz odpowiada. Weź pod uwagę, że to służba w każdy dzień roku, w nocy itd. I nie masz racji, że po pracy ,, masz na wszystko wyje...'''. Ci z kadry dowódczej, mają telefony służbowe czynne czynne 24h na dobę przez cały rok.
2020-06-13 21:51:05
jasper: Nepotyzm PiS - rodzina Jaroslawa Kaczynskiego, posla i prezesa PiS - • Brat cioteczny – Jan Maria Tomaszewski - od 2016 roku zatrudniony w Telewizji Polskiej SA na stanowisku doradcy zarządu. • (kuzyn Jana Marii Tomaszewskiego) – Konrad Tomaszewski Po wygranej PiS w 2015 - 2018 zostal powolany przez owczesnego ministra srodowiska – Jana Szyszke na dyrektora Lasow Panstwowych z pensja miesieczna 18 tys. zl + 100 tys. zl. nagrod. • Syn Konrada Tomaszewskiego – Jaromir Tomaszewski - zatrudniony w Banku Ochrony Srodowiska - BOS na stanowisku dyrektora Pionu Operacyjnego. Wiecej na ten temat, bo lista dluga ! https://oko.press/rodzina-pis-na-swoim-brat-cioteczny-prezesa-partner-siostry-premiera-ziec-senatora-pracuja-na-panstwowym/
2020-06-13 22:35:59
krzysztof.mm: Gus - mundurowi owszem wykonują rozkazy, ale mają też wręcz obowiązek odmówienia wykonania rozkazu sprzecznego z prawem, w razie wątpliwości prawo żądania wydania go na piśmie - i tu się zaczyna rozmowa o zwykłej ludzkiej odwadze i odpowiedzialności funkcjonariuszy, o honorze, o zasadach, o moralności także - a już na samej górze, tam nie wykonują rozkazów, tylko służalczo realizują partyjne polecenia
2020-06-13 22:38:16
krzysztof.mm: a co do trudów pracy i zapłaty za nie - to jest zawsze i wszędzie kwestia umowna, i tak jak w 'cywilnej' firmie tak i w mundurówce nie trzeba wcale płacić kokosów kiedy atmosfera w pracy dobra a szefowie mądrzy
2020-06-14 11:27:47
darios: Chciałem zapytać ile jest takich zwykłych Policjantów którzy mają przepracowane 25 lat na drodze lub w patrolu bo takich ludzi potrzeba bo naczelnik czy komendantów którzy grzeją stołek jest dość. Ostatnio odeszli policjanci średnia służby 22 lata to dla kogo ta zachęta nawet związkowiec był za tym żeby dawać to funkcjonariuszom od 15 lat 500 zł i co roku 100 zł To ma sens i nie dla naczelników i komendantów bo omi mają inne gratyfikacje to tyle w temacie.
2020-06-14 11:27:48
darios: Chciałem zapytać ile jest takich zwykłych Policjantów którzy mają przepracowane 25 lat na drodze lub w patrolu bo takich ludzi potrzeba bo naczelnik czy komendantów którzy grzeją stołek jest dość. Ostatnio odeszli policjanci średnia służby 22 lata to dla kogo ta zachęta nawet związkowiec był za tym żeby dawać to funkcjonariuszom od 15 lat 500 zł i co roku 100 zł To ma sens i nie dla naczelników i komendantów bo omi mają inne gratyfikacje to tyle w temacie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: