Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pendolino będzie przejeżdżać tuż obok szkoły?

Rząd RP planuje wybudowanie nowego lotniska w obszarze centralnej Polski. Z Centralnym Punktem Komunikacyjnym - bo tak nazywa się ta inwestycja - skomunikowane mają być nie tylko nowe odcinki dróg i autostrad, ale także szybkie linie kolejowe - jedna z nich ma łączyć Chybie z Jastrzębiem Zdrój i przebiegać przez gminę Strumień.

Mieszkańcy sołectw: Bąków, Drogomyśl, Zabłocie i Mnich, nie kryją oburzenia inwestycją. Ze wstępnej rozpiski nowych tras kolejowych wynika, że szybkie pociągi InterCity i InterRegio miałyby przejeżdżać w niedalekim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Bąkowie, a tory biegłyby często przez prywatne działki:

- Sprzeciwiamy się, jako burmistrz i radni, aby taka inwestycja była realizowana na terenie gminy Strumień. Szkoła w Bąkowie niedawno przeszła termomodernizację, rozpoczęliśmy budowę kanalizacji, a w tym roku planujemy tam wybudować parking.  Powinno się wziąć pod uwagę, że na tym terenie mieszkają ludzie. Na żadnym etapie nie braliśmy udziału w przygotowywaniu tych dokumentów, nikt nas nawet nie zapytał o zdanie. O sprawie dowiedzieliśmy się z mediów - mówi nam Anna Grygierek.

Przygotowane przez rządową spółkę Strategiczne Studium Lokalizacyjne jest mało precyzyjnym dokumentem (z całością można zapoznać się tutaj - LINK). - Do końca nie wiadomo, którędy te trasy będą przebiegać. Z ostatnich wypowiedzi medialnych przedstawicieli spółki wynika, że mogą być przesunięte nawet o kilka kilometrów w jedną czy drugą stronę. To budzi niepokój - po co proponować jakąś koncepcję, skoro do końca nie wiadomo, jak ona będzie wyglądać? - zastanawia się burmistrzyni Strumienia.

Co jednak najistotniejsze, sprzeciw mieszkańców może mieć znaczenie. Do 10 marca trwają bowiem konsultacje społeczne projektu. - Dla nas jest bardzo ważne, aby mieszkańcy osobiście składali protesty i wysyłali je drogą mailową. Jako gmina będziemy oczywiście reagować swoimi sposobami, ale gdy prowadzone są konsultacje społeczne, to nie ma znaczenia, kto wnosi sprzeciw. Głos mój, jako burmistrz Strumienia i zwykłego mieszkańca jest liczony tak samo - podkreśla Grygierek.

Uwagi do projektu można zgłaszać na kilka sposobów:

  • Wchodząc na stronę internetową cpk.pl - pod akapitem "Konsultacje społeczne" wybieramy opcję Zgłoś uwagę do załącznika nr 1 "Atlasy map przebiegów korytarzy kolejowych"-> z rozwijanego menu "nr ciągu i linii kolejowej, do których odnosi się uwaga" wybieramy "ciąg nr 7, linia kolejowa nr 170" -> w polu "nr arkusza, do którego odnosi się uwaga" wpisujemy "Arkusz  2 z 2" -> następnie wpisujemy treść uwagi i jej uzasadnienie, wypełniamy kolejne pola oraz klikamy na dole "wyślij" - to niestety preferowana droga kontaktu z rządową spółką
  • Wysyłając maila na adres konsultacje.cpk@cpk.pl
  • Wysyłając list tradycyjny na adres: Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa  

Warto też dodać, że już w czwartek (5.03) o 16:00 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowie rozpocznie się spotkanie z mieszkańcami. - Podzielimy się na nim tą wiedzą, którą aktualnie posiadamy - kończy Anna Grygierek.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-02 12:18:38
tom lem: Niech się już Pani Burmistrz nie zastanawia i tak nic mądrego nie wymyśli, przy takim podejściu na NIE. KoncepcJa służy dyskusji szanowna pani a informacja medialna jest równoprawną informacją z każdą inną, chyba że uzna ją pani za nieprawdę;-)
2020-03-02 12:42:40
pawel21_13: Zawsze można jeździć dyliżansem. Co za mentalność. Jak się nie potrafi poszerzyć mostu strumieńskiego, żeby były dwa pasy, to zrozumiałe, że krytykuje się wszystko inne...Ta Pani startowała w 2006 roku na stanowisko burmistrza z ramienia SLD. Warto takie rzeczy pamiętać, bo to o czymś świadczy. Niech się ta Pani nie ośmiesza. Jedyne co potrafiła zrobić w ciągu ostatnich 14 lat, to odnowić park, odrestaurować budynek ratusza, i stworzyć kanalizację. Co łączy te wszystkie inwestycje? Środki pozyskano na nie z UE. A jak wiadomo, nic nie jest za darmo, więc pieniądze z UE trzeba kiedyś będzie zwrócić. Mieszkańcy pobliskich miejscowości wiedzą, jakie dziadowskie drogi są w centrum Strumienia. Ale na to już środków nie znaleziono...
2020-03-02 12:45:23
pawel21_13: Do inwestycji finansowanych ze środków unijnych nalezy jeszcze dodać wyzej wymienioną termomodernizację w Bąkowie i Szkoły Podstawowej w Strumieniu.
2020-03-02 12:52:10
krzysztofmn: pendolino obok szkoły?!... jezu chryste, mleko dzieciom odbierze!
2020-03-02 13:10:44
tom lem: ... raczej mleko wyleje, bo już są zrobione pomiary hałasu i wibracji;-)
2020-03-02 13:40:38
Władek na skuterze: Jestem wladek jezdze na skuterze i jestem nieuprzejmy,taki włado--najlepiej w bakowie postawcie plot i napiszcie skansen,wszystko by ludzie chcieli ale nie u nas tylko u sasiada ale zeby mysmy mogli korzystac, i tak samo w bakowie ,kolej tak ale nie u nas ale do dworca zeby blisko bylo
2020-03-02 14:13:11
M53: Jeżeli znacie ten teren, to sami zobaczycie, że ktoś siadł i bez głowy poprowadził trasę. Ja bym się tak strasznie nie martwiła. Ziemia pod port jeszcze nie kupiona, jeszcze nic nie zaczęto, a już kraj podzielili siatka bezsensownie nakreślonych tras. W Pawłowicach trasa przebiega miedzy osiedlem a kopalnią, gdzie szerokość między jednym i drugim obiektem wynosi 100 metrów ( blok i budynek kopalni) a w środku jeszcze są zabudowania. Samo rozgałęzienie (trójkąt) w Golasowicach budzi śmiech. A popatrzyliście, którędy ma lecieć nowa linia w Drogomyślu? Mają zamiar budować nowy wiadukt na wiślance i nowy most na Wiśle, obok dwóch już istniejacych- zupełnie bez sensu, To są działania pozorowane, byle czymś ludziom głowę zawrócić. Na modernizację obecnych torów nie ma forsy, a oni chcą cały kraj torami pociąć. To nie Burmistrz sie buntuje, a ludzie, którym grozi wysiedlenie, a innym kolej będzie jeździła pod nosem. jest zmodernizowana trasa Katowice-Zebrzydowice, wystarczyłoby dostosować parę odcinków do szybkiego pociągu, anie wymyślać cuda niewidy. Byłam wysiedlona i mogę powiedzieć, że jest to straszne, poza tym nigdy się nie wróci wysiłek włożony w dom, a forsa też nie jest znów taka wielka. Dlatego nie bądźcie zgryźliwi, tylko wczujcie się w sytuacje tych ludzi. Nie mówcie o skansenie- dojechać do centralnego portu można równie dobrze "starymi" liniami, byle je wyremontować/ przystosować pod Pendolino i skomunikowanie z nimi było dobre. Łatwiej i taniej poprawić istniejące trasy niż budować multum kilometrów nowych. Popatrzcie również ile torów leci przez Pawłowice, i ile poleci przez Bzie- dodadjcie sobie do tego budowę mostów, wiaduktów itp.
2020-03-02 14:14:32
M53: Przepraszam za litrówki i brak wielkiej litery- wkurzona jestem.
2020-03-02 14:30:57
ciotka matylda: @M53 masz rację to wstępny projekt wypuszczony w formie kiełbasy wyborczej. Kolejny plus przykrywający poprzednie niezrealizowane plusy np.mieszkania, samochody elektryczne, sto mostów czy windy w blokach itd. Ktoś się martwi pociągiem przejeżdżającym obok szkoły to co ma powiedzieć sąsiad któremu ta luxtorpeda ma przejeżdżać przez środek stodoły. Kto będzie otwierał i zamykał wrota tej stodoły aby pendolino mogło przymknąć. Ot zagwozdka!
2020-03-02 14:51:17
tom lem: M53: cóż się wkurzasz, jak sama potrafisz odczytać intencje informujących o planach powstania nowej linii kolejowej. Wybacz, nie sądzę byś była specjalistką od inwestycji liniowych a raczej podchodzisz do tej koncepcji ramię w ramię z Panią burmistrz, obie z uprzedzeniami. Niestety hasła " interes publiczny" a zwłaszcza " interes ekonomiczny" nigdy nie idą w parze z interesem indywidualnym, co nie przeszkadza w ramach projektowania oprotestować taki czy inne rozwiązania, lecz pod warunkiem merytorycznych argumentów, nie własnych subiektywnych odczuć. Wywłaszczenie też rządzi się prawem, nie tylko możliwością wysiedlenia.
2020-03-02 17:31:38
M53: Tom-Lem, przestań mi insynuować różne rzeczy. Dla ciebie to uprzedzenia? A jeśli nawet, to łatwo to powiedzieć, kiedy siedzi się 20 kilometrów realnych i 1000 lat świetlnych z dala od problemu. Jeżeli dobrze odczytałam informacje, to planista dopuszcza przesunięcie linii nawet o kilka kilometrów, a to już mnie dotyka osobiście. Dlatego mam prawo tu się wypowiedzieć na ten temat. Poza tym, nie muszę się znać na inwestycjach jak ten, co to chce je przeprowadzić, wystarczy, że widzę, jak to tu ma wyglądać. Dwa równolegle biegnące tory w odległości od siebie 100 metrów, potem lecące przez najbardziej zabudowane tereny, chociaż obok są łąki i pola, potem dosłownie ocierając się o budynki w Pawłowicach. Linia Pawłowice-Bzie- Jastrzębie i obok , równolegle lecąca ta nowa. Czy to nie jest paranoja? Popatrz na mapę i zobacz dokładnie jak ma wyglądać rozjazd nowej linii ( ten żółty trójkąt ) i popatrz na bieg starych linii. Przecież na tej mapie nie widać żadnej logiki. Znam te tereny dobrze. Jak wybudują nową, to co kilometr będzie się "potykało" o tory. A w ogóle to to jest o kant..... trzasnąć. Napisałam, że nawet jeszcze nie wykupiono gruntów pod port, a tu się robi wielkie plany kolejowe. I zważ, jak się u nas buduje trasy szybkiego ruchu. popatrz, ile trwa, by zatwierdzono obejście Milówki, ile trwa zatwierdzenie budowy odcinka Mysłowice Bielsko-B. Tak samo będzie z nowymi liniami kolejowymi. Rozgrzebią, rozbabrzą, ludzi wysiedlą. a potem powiedzą: "Sorry Winnetou, forsy brak". Ale przedtem ludziom krwi napsują i skłócą ich. Ten rząd czego się tknie to spier.....i.
2020-03-02 17:52:31
donekT: Centralny Punkt? Nie czasem Centralny PORT Komunikacyjny? W Gminie Baranów?
2020-03-02 18:54:49
tom lem: M53: no nie - ja ci insynuuję - sama insynuujesz, jeszcze ten rząd niczego nie zaczął a ty już krytykujesz, mało twierdzisz że już zdążył spier.... w art. napisano - "Ze wstępnej rozpiski nowych tras kolejowych wynika..." - co takiego wynika? Sama piszesz " planista dopuszcza przesunięcie linii nawet o kilka kilometrów", więc przestań się nakręcać, bo daleka droga, od koncepcji przez projekt do realizacji. Poza tym, nikt Ci nie zabrania się wypowiadać na ten temat, ale wygląda to na strach z wielkimi oczami w twoim wykonaniu, podparty podobnym argumentem, że pociąg będzie przejeżdżał koło szkoły;-) Na marginesie - takie inwestycje też mają za zadanie minimalizację kosztów własnych, na które ma wpływ wywłaszczenie, ale zapomnij o prowadzeniu torów miedzami, pomiędzy 3 h poletkami, bo komuś "gospodarstwo" w ten sposób się popsuje.
2020-03-03 00:34:58
krokusik: @tom lem. Nie wiem gdzie mieszkasz (i nie chcę wiedzieć), ale jeśli planowali by kolej przed twoją posesją, czy blokiem to chyba "styki by Ci zagrały".
2020-03-03 09:21:00
tom lem: @krokusik: w sytuacji o której piszesz, chcę się spotkać z osobami decyzyjnymi w procesie projektowym, by zweryfikować moje obawy z możliwościami, zamiast przedstawiać projekt uchwały o treści "Sprzeciwiamy się, jako burmistrz i radni, aby taka inwestycja była realizowana na terenie gminy Strumień";-)
2020-03-03 09:48:10
M53: Tom-lem, co do rządu, to nawet trudno tu dyskutować, bo fakty same mówią za siebie- popatrz jakie szumne były zapowiedzi różnych inwestycji, a co z tego wykonano w ciągu 5 lat? O innych "sukcesach" rządu nie chce mi się nawet gadać. Zawsze mi się wydawało, ze do konsultacji przedstawia się dobrze opracowane projekty, by potem je nieco skorygować po konsultacjach. Czasem podaje się kilka wersji projektów z kosztami, a potem konsultuje je. A tu rzucono projekt który jest po prostu idiotyczny- żadnej alternatywy. A w ogóle to czep się, bo każde moje zdanie Ci przeszkadza- z jednej strony niby mnie rozumiesz, z drugiej czepiasz się. I Twoje argumenty te z są złośliwe- np. z tymi miedzami- daruj sobie. Chcesz merytorycznej dyskusji, a złośliwisz się i wypaczasz moje argumenty. Według Ciebie, nikt mi nie zabrania wypowiadać się, ale strach ma wielkie oczy, Nie rozumiesz, że jest to obawa poparta realnym zagrożeniem? O i o niej tu pisze. Nie tylko moja obawa, ale co najmniej kilkudziesięciu ludzi, na których posesjach i polach ma przebiegać kolej, i następnych kilkuset, których to pośrednio dotknie. DonekT- chodzi mi o Port Centralny i dobrze wiesz o tym- inni zrozumieli, Ty MUSISZ wkleić poprawkę.
2020-03-03 09:49:50
M53: I tym razem proszę, byście panowie mi nie odpowiadali, z takim Waszym nastawieniem nie potrzebuję więcej Waszych uwag. Syty głodnego nie zrozumie, dlatego dyskusja z Waszym udziałem staje się jałowa.
2020-03-03 10:56:31
tom lem: ... oportunizm w czystej postaci;-) "Sprzeciwiamy się, jako burmistrz i radni, aby taka inwestycja była realizowana na terenie gminy Strumień" - argument, który załatwia wszystko - sprzeciwiamy się!!! - DOBRE i proste.
2020-03-03 11:45:22
ciotka matylda: Moim zdaniem ,obawy mieszkańców są uzasadnione! Skandalicznie przygotowany projekt trafia do konsultacji społecznych. Podejrzewam,że wzorem tych wszystkich błyskawicznych ustaw, podobnie było z tym projektem. Jest kampania wyborcza trzeba pochwalić się sukcesem więc przedstawimy projekt portu komunikacyjnego! Projektantom wieczorem przekazano fizyczną mapę Polski. Na tej mapie zaznaczono port i zrobiono kilka kresek z przebiegiem linii kolejowej a rano te wypociny nałożono na administracyjną mapę Polski. Co z tego,że to jest o kant rozbić ważne ,że możemy odtrąbić sukces i skasować premie i wypłaty. Ciemny lud to kupi! A tu klops bo suweren zaczął przyglądać się projektowi i odkrył,że to kolejna ściema. Ważne,że nikt w gminie nie mówi o paluszku Lichockiej a wszyscy zastanawiają się jak to będzie wspaniale z tą luxtorpedą. Tylko kto kurna zapłaci za otwieranie i zamykanie drzwi w stodole przez którą ten cud będzie przejeżdżał?
2020-03-03 11:45:24
krzysztofmn: PiS i jego rząd to taka antyteza Midasa - czego się nie tkną, zamienia się w g^ówno
2020-03-03 11:48:39
krzysztofmn: [btw, Wałęsa już 20 lat temu podobnie trafnie opisał przypadek Kaczyńskiego]
2020-03-03 12:06:10
tom lem: ... o to chodzi ciotko matyldo, burmistrzyni by chciała przeciąć wstęgę a wychodzi, że tylko drzwi w stodole mają być otwarte;-)
2020-03-03 12:59:16
Bugs: Kadencja ta i kolejna pewnie minie, a tory nadal będą kreską na papierze obojętnie jaka władza będzie to budować bo taką inwestycję od zamiaru do realizacji dzielą lata. O prostowaniu zawijasów na trasie Zebrzydowice-Pruchna to się mówi od lat i nadal nic oprócz "mówi się" nic się nie dzieje. Remont torowiska Zebrzydowice - Cieszyn trwa ileś lat, a to leci śladem który należy do PKP, a gdzie tam przekop pod torami który miał umożliwić dojście do stacji PKP w Zebrzydowicach od strony Ośrodka Zdrowia, a był/jest w planach jakie przewidywała PKP w ramach modernizacji. Ochłońcie bo władze gminy Strumień to się jeszcze zmienią kilka razy zanim ów projekt nowej linii kolejowej wejdzie w fazę nadziei na realizację o ile wcześniej się nie koncepcja nie zmieni bo dojdą do władzy ludzie z innym pomysłem na kolej.
2020-03-11 11:47:23
Sylwiq: Moim zdaniem Pani Burmistrz Strumienia jest na rękę bo nie musi szkoły podstawowej modernizować rozbudowywać bo potrzebna jest stołówka dla dzieci i godne warunki. Dostanie kasę za rozbiórkę szkoły i proste w strumieniu dwie szkoły podstawowe wyda pisma że dziecko z bakowa ma jeździć do strumienia i zadowolona. Na spotkaniu nic konkretnego od siebie nie umiała powiedzieć wszytsko z kartki... A jak było pytanie to od razu do zastepcy... Najlepiej umywać rączki. Cała swoją kadencję na bąków nie patrzyła i nie patrzy kompletnie jej ta wieś nie interesuje. Wszystko ciśnie w miasto i remont ratusza... Więc jej to na rękę że taka szkole w bakowie rozwala bo po co jej wrzud na dupie... Ma z głowy. A nam mieszkańcom mydli oczy.... Sołtys że zabytkowa mówił że on się skądś dowiedział zaraz zaalarmował radna a bakowa a pani burmistrz nic nie wie co się dziej u niej w gminie... Czy jest taka zacofana... W Jastrzębiu Juz 4 lutego pisało otej całej kolei a Pani burmistrz się budzi teraz i jest zdziwiona... Niestety myślałam że to zatai i mieszkańcy się nie dowiedzą ale jest nie po jej myśli bo radny zawiadomił o sprawie mieszkańców... Dziękujemy Pani burmistrz za zadbanie onasza wioskę. Proszę sobie zabrać to a rynek w strumieniu lub puścić obok swojej willi w zablociu może się pani przyda szybciej do Warszawy się pani dostanie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: