Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Paszporty rozdane

Kolejne Paszporty Przedsiębiorcy odebrali właściciele nowo powstałych firm z regionu Cieszyna. Paszporty to inicjatywa, którą od kilku lat prowadzi Zamek Cieszyn i działający przy nim Klub Przedsiębiorcy.
Do grona uhonorowanych Paszportem Przedsiębiorcy dołączyły kolejne młode firmy. Wręczenie wyróżnień przyznawanych przez Klub Przedsiębiorcy, odbyło się podczas spotkania w Willi Słonecznej w Dębowcu. Wyróżnienie trafiło do młodych przedsiębiorców, dla których impulsem do założenia własnej działalności były szkolenia lub inne przedsięwzięcia organizowane w Zamku Cieszyn.
 
Biznes nie może się rozwijać, jeśli nie ma przynajmniej tej dobrej atmosfery, którą tworzy najbliższa biznesowi gmina. Cieszę się, że z naszego zaproszenia skorzystało wielu radnych – mówiła otwierając spotkanie Ewa Gołębiowska dyrektor Zamku Cieszyn.
 
Trzeba budować dobre relacje pomiędzy samorządem i biznesem – dodał Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miejskiej w Cieszynie i wspominał pierwszą sesję gospodarczą, którą zorganizowano w mieście w listopadzie ubiegłego roku.
 
Klub Przedsiębiorcy, który od ośmiu lat działa przy Zamku Cieszyn pomaga przedsiębiorcom rozwijać własną firmę. Na spotkania zapraszani są europejskiej klasy specjaliści. Lokalny biznes zachęcamy do wstąpienia do Klubu Przedsiębiorcy, a osoby rozpoczynające działalność do skorzystania z cyklu ABC Przedsiębiorczości – mówi Anna Kańska-Górniak koordynator Klubu. Jak dodaje, w tym roku rynek zawojowały spółdzielnie socjalne. Choć ich prowadzenie to ogromne wyzwanie. Mogą one liczyć na duże wsparcie pieniężne, to jednak stopień trudności prowadzenia takiego przedsięwzięcia jest wysoki. Samo zebranie się kilku osób, dogadanie się i konsekwentne założenie spółdzielni, a później jej prowadzenie, to olbrzymia trudność – mówi Kańska.
 
Bartłomiej Tabak z Rude Cat Studio z Cieszyna nie ukrywa, że dzięki obecności w klubie zyskał bardzo dużo kontaktów. Oczywiście mogłem kontakty zdobyć samemu, nawiązując je w tradycyjny sposób z przedsiębiorcami w Cieszynie. Jednak klub umożliwił naraz orientowanie się w rynku ludzi, którym ja mogę służyć, lub usług z których ja mogę skorzystać.
 
 
Paszporty Przedsiębiorcy wręczono w tym roku po raz ósmy. Jeden z nich odebrali Dawid Bawor i Łukasz Mączka z nowo otwartej firmy ‘G&M ART’. To stworzona z inicjatywy instruktora tańca oraz animatora społeczno-kulturalnego niezależna grupa, zajmującą się integracją środowiska skupionego wokół tańca oraz jego propagowaniem w powiecie cieszyńskim. Działamy od stycznia i staramy się poszerzać naszą ofertę. Na razie prowadzimy zajęcia z dzieciakami w szkołach podstawowych, a w schronisku młodzieżowym – z dorosłymi. Chcemy w lutym bardziej pokazać się w mieście, zorganizować akcje typu flash mob, czy happeningi taneczne na rynku - mówi Dawid Bawor. Jak dodaje Łukasz Mączka, właściciel firmy - łączymy przyjemne z pożytecznym. Dawid zajmuje się tańcem, ja prowadzę imprezy, ukończyłem ASK. Wiemy, że na cieszyńskim rynku jest zapotrzebowanie na taką działalność, chcemy ją zapełnić jak najlepiej potrafimy.
 
Będąc w Krakowie, nie wiedząc jeszcze, że tutaj, w tych rejonach będę miała firmę, już słyszałam o Zamku w Cieszynie, o jego działalności na rzecz przedsiębiorców. – mówi, trzymając w dłoni Paszport, Anna Czajka właścicielka firmy architektonicznej. Projektuje domy jedno- i wielorodzinne, ogrody, obiekty użyteczności publicznej. Zajmuje się także projektowaniem graficznym oraz szeroko pojętym designem. Firmę prowadzi w Dolnej Łomnej. Na terenie Polski zostawiłam swoje korzenie i chcę tutaj działać, ale rozwijać się również po czeskiej stronie. Tutaj, wydaje mi się, jest prościej prowadzić firmę – mówi Czajka.
 
 
Ważną inicjatywą, o której poinformowano podczas gali Paszportów Przedsiębiorcy, była wiadomość o otwarciu na Zamku Cieszyn punktu konsultacyjnego dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. To pierwsze kroki jak otworzyć firmę, ale i odpowiedź na częste pytania, skąd pozyskać środki na jej rozwój - mówi prowadząca punkt Katarzyna Kruszy. Najczęściej chodzi o środki bezzwrotne. Przed nami później wyzwanie, aby firma przetrwałą nie tylko dwuletni okres ‘preferencyjnego’ ZUSu, ale dłuższy okres. Trzeci rok jest przełomowym, którzy pokaże, czy firma przetrwa czy nie. – dodaje. Punkt ruszy od 3 lutego. Konsultacje dla mieszkańców Cieszyna, oraz dla osób, które chcą w mieście założyć firmę - będą za darmo. Zapłaci za nie cieszyński samorząd.
 
Będzie to kompleksowa pomoc w założeniu firmy, będziemy pomagać uzyskać dotację Urzędu Pracy. Pokażemy jak napisać biznesplan, zatrudniać będziemy również prawnika a doradca księgowy oszacuje czy firma ma szansę przetrwać przez kilka lat. Pomagać będą również członkowie Klubu Przedsiębiorcy. – mówi Anna Kańska – Górniak
Na spotkaniu w Dębowcu nie zabrakło również przedstawicielek Klubu Kobiet Kreatywnych. Jego prezeska – Roma Rojowska – zachęcał obecnych do udziału w drugim Kongresie Kobiet. Jak mówiła – to spotkanie odbędzie się 6 września. W całości poświęcone będzie przedsiębiorczości kobiet.
 
Paszporty Przedsiębiorcy otrzymali również:
Dominika Sikora - Agencja Ślubna TITANI
Dawid Bil - BIL FILM
Dominika Stasik - DMS STUDIO
Eunika Tabak - Fundacja na rzecz wspierania innowacyjności i rozwoju kapitału ludzkiego Mikstura.IT
Spółdzielnia Socjalna PAROSTATEK - Paulina Adamska-Malesza, Anna Falkiewicz, Anna Krężelok, Anna Pillar, Urszula Szwed, Justyna Świerczek, Alicja Woźnikowska - Woźniak
Spółdzielnia Socjalna OFKA - Dominika Gazda, Magdalena Grala, Karolina Korczak, Paulina Kosma, Maria Ślęzakowska, Agnieszka Utecht-Pasierbek, Katarzyna Wiśniowska
Maciej Urbaś - SILESIA-IT
 
Jan Bacza
 
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: