Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Paszporty po nowemu

W życie weszły zmiany legislacyjne, które ułatwią uzyskanie paszportu. Przede wszystkim uproszczone zostają procedury, to wszystko z korzyścią dla wszystkich, którzy podróżują.
Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych wprowadza trzy zasadnicze zmiany. Od dzisiaj, można złożyć wniosek paszportowy, a także odebrać paszport w dowolnym organie paszportowym w kraju (a nie jak do tej pory – w miejscu właściwym dla stałego zamieszkania czy zameldowania).
 
Obywatel będzie mógł ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego także w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą czy zawodową - informuje Magdalena Szewczuk-Szturc dyrektor Wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do tej pory było to możliwe jedynie w sytuacjach losowych, jak śmierć członka rodziny czy wyjazd związany z leczeniem.
 
 
 
Pojawiła się również możliwe otrzymania tzw. drugiego paszportu – to dobra informacja dla turystów, którzy odwiedzają skonfliktowane ze sobą kraje. Do tej pory mając np. wizę izraelską nie można było wjechać do niektórych z krajów arabskich bez uprzedniej wymiany paszportu, teraz będzie można otrzymać drugi paszport, co rozwiąże problem osób podróżujących do krajów skonfliktowanych ze sobą.
 
W związku z tymi zmianami nastąpią również zmiany organizacyjne w organach przyjmujących wnioski paszportowe i wydających paszporty. Struktura zostanie dostosowana do zaleceń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obecnie w województwie śląskim można składać wnioski paszportowe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w 17 Terenowych Punktach Paszportowych, zlokalizowanych w Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie, Lublińcu, Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Zawierciu, Żorach, Żywcu.
 
Odbiór gotowego dokumentu jest jednak możliwy jedynie w Oddziale Paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz w pięciu Terenowych Delegaturach Paszportowych w Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach i Rybniku. Tak będzie do 31 marca br. Potem nastąpi korzystna dla obywatela zmiana, gdyż docelowo do końca czerwca br. powstaną nowe jednostki paszportowe wojewody śląskiego i aż w 12 miejscowościach – Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Jastrzębiu Zdroju, Tychach, Żorach i Zawierciu - będzie można złożyć wniosek paszportowy i odebrać paszport.
 
W 2012 roku w województwie śląskim wydano 196 tysięcy paszportów, to wzrost o 13 proc. w stosunku do roku 2011.
 
JB
źródło: ox.pl/materiały prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: