Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Papież w Skoczowie

Nie wszyscy mieszkańcy pamiętają o tej wizycie - a większość przyjezdnych nawet o niej nie wie. A było to w roku 1995. Pogoda była deszczowa, błotnista Kaplicówka po brzegi wypełniła się oczekującymi na Jana Pawła II... Po upływie prawie 20 lat od wizyty papieża w Skoczowie, gmina, chcąc przypomnieć o tym wydarzeniu, realizuje projekt - by pobudzić wspomnienia mieszkańców i przybliżyć turystom miejsce, które odwiedził papież-Polak. Na tę okazję wydano nawet książkę, upamiętniającą wizytę.

Gmina Skoczów rozpoczęła realizację projektu pn. „Skoczowskie ślady papieża Polaka – promowanie gminy Skoczów poprzez przygotowanie publikacji i organizację konferencji podsumowującej projekt”. Organizatorzy projektu postawili sobie za cel przybliżenie mieszkańcom oraz odwiedzającym gminę turystom jedynej w skali kraju wizyty Jana Pawła II na zaproszenie władz lokalnych. Realizacja operacji ma za zadanie umożliwić rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachować dziedzictwo kulturowe i specyfikę obszarów wiejskich i ich mieszkańców oraz zapewnić kultywowanie tego dziedzictwa.

Dzięki realizacji projektu wydana została publikacja, mająca charakter zbioru wspomnień związanych z wizytą papieża-Polaka w Skoczowie. Tekst opracowania został oparty na wypowiedziach osób związanych z wizytą papieską. Począwszy od niecodziennego zaproszenia przez władze lokalne, przez anonse prasowe zwiastujące wizytę, prace Komitetu Organizacyjnego, budowę papieskiego ołtarza, dzień spotkania z papieżem w Skoczowie tj. 22 maja 1995 r., aż po pamiętną pielgrzymkę diecezjalną do Watykanu z podziękowaniami za wizytę w diecezji bielsko-żywieckiej. By czytelnik jeszcze lepiej wczuł się w to niezwykłe wydarzenie sprzed prawie 20 lat, wspomnienia opatrzono fotografiami i materiałami graficznymi.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na ten temat? W Teatrze Elektrycznym w Skoczowie przy ulicy Mickiewicza 3 w najbliższą niedzielę 14 grudnia o 15.00 odbędzie się promocja publikacji oraz konferencja poświęcona tematyce związanej z projektem. Wstęp jest bezpłatny.
 

(red)

źródło: ox.pl/mat. pras.
dodał: LB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: