Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pandemia w Polsce i w regionie - wykład dla seniorów

W czwartek (14.10) odbył się wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład wygłosili przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, którzy opowiedzieli o pandemii, jej przebiegu w Polsce i w regionie oraz o samej chorobie jaką jest COVID-19.

Dla seniorów był to szczególnie ważny wykład, ponieważ było to pierwsze spotkanie plenarne które odbyło się po prawie półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią. Podczas wykładu, seniorzy mogli dowiedzieć się więcej o chorobie, która na tak długo zaburzyła ich rytm życia, poznać środki bezpieczeństwa, skutki pandemii oraz jej przebieg w województwie śląskim.

W trakci spotkania nie brakowało ciekawych informacji – prowadzący wyjaśniał m.in., że na zachorowanie szczególnie narażeni są mężczyźni oraz osoby starsze, jednak skutki pandemii odczuwają też dzieci – izolacja może prowadzić do licznych zaburzeń, w tym do występowania stanów lękowych.

Omówiono również początki i przebieg pandemii w województwie śląskim – Od początku trwania epidemii COVID-19 w Polsce zauważalne były znaczne różnice w poziomie zachorowań, mające odzwierciedlenie w zróżnicowaniu społeczno-gospodarczym, jak również dostępie do diagnostyki na terenie poszczególnych regionów. Województwo śląskie przez większość epidemii znajdowało się w krajowej czołówce zakażeń, wyprzedzane jedynie najludniejsze województwo mazowieckie (w ostatnich tygodniach jednak za województwem mazowieckim znajdują się województwa lubelskie i podlaskie, śląskie zajmuje dalsze miejsce) – wyjaśniali prowadzący podczas wykładu.

Seniorzy patrzyli na wyniki analiz z optymizmem, wyrażając nadzieję, że sytuacja nie ulegnie pogorszeniu i uda im się bezpiecznie kontynuować spotkania na UTW.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-15 18:30:26
koszor: Połowa słuchaczy bez masek- to bardzo dobrze, bo bez właściwego oddychania grozi niedotlenienie. W dłuższym okresie czasu może również dojść do grzybicy i chorób płuc. Widać, że cześć osób już zmądrzała i przestała słuchać idiotów zamykających lasy i cmentarze.
2021-10-15 21:03:12
święty_Patryk: biednyś bo głupiś
2021-10-15 21:51:20
Kankee: Do grzybicy płuc może dojść jak wielokrotnie używa się tej samej zawilgoconej maseczki w połączeniu ze spadkiem odporności, już dawno jest przebadane że maseczka nie zmniejsza natlenienia krwi a właściwe oddychanie to przede wszystkim właściwy tor oddychania.Dobrze że seniorzy się dokształcają, bo niektórzy od półtora roku nie zweryfikowali wiedzy.
2021-10-16 11:30:27
koszor: W jaki sposób się dokształcają, Kankee, skoro prowadzący i cała piątka przy głównym stole nie mają masek? Przecież to wyraźny sygnał, że przymus noszenia masek to bezsens. Co chcesz weryfikować? Decyzję o noszeniu masek podjęli ci sami "eksperci", którzy zamykali lasy. Twój covidiański guru Szumowski, zresztą minister zdrowia, sam przekonywał przed kamerami, że maski nic nie dają.
2021-10-16 11:37:07
Bartel: ;koszor; masz 200procent racji popieram
2021-10-16 14:49:58
wisiketa: Czy ktoś czytał jakąś pracę naukową że maski chronią przed covidem?, są takie dowody naukowe że maska pomaga?
2021-10-16 18:46:12
święty_Patryk: człowieczku płaski, ty się o naukowe dowody dopytujesz a gołym okiem widać, że elementarza nie kumasz
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: