Pamiętaj, to jest już przestępstwo!

Kiedyś kwalifikowane jako wykroczenie, teraz jako przestępstwo zagrożone więzieniem nawet do 5 lat - niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Od niedawna obowiązują nowe uregulowania prawne. Jedno z nich określa odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co można trafić do więzienia nawet na 5 lat i stracić prawo jazdy na lat 15. Druga nowelizacja dotyczy kodeksu drogowego i daje policji wyraźne uprawnienie do dokonywania kontroli trzeźwości.

- 1 czerwca wprowadzono do kodeksu karnego nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 178 b, który stanowi, że: "Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Poza tym sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat. Tak więc czyn będący dawniej wykroczeniem dziś jest przestępstwem, za które grożą wyżej wymienione kary – informuje podkomisarz Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej Policji.

Policjanci przypominają też, że do kodeksu drogowego dodano przepis rozwiewający wątpliwości, co do kontroli stanu trzeźwości. Art. 129 brzmi: "w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może żądać poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu".

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-07-30 13:51:54
Kurier czerski: Czy to dotyczy także: posłów, senatorów , sędziów...... ?? Jeżeli nie - to mamy sporą grupę tysięcy osób-morderców krążących po drogach Polski......
2017-07-30 19:49:15
krokusik: Zgadzam się z przedmówcą. A nawet więcej napiszę. Każdy poseł przed i po obradach powinien być przebadany alkomatem a badanie powinno być emitowane w dostępnych źródłach przekazu.. Jak myślicie? Dlaczego mają służbowych kierowców?
2017-08-02 10:22:04
Równo-mierny: W sumie nie orientowałem się do końca we wcześniejszym brzmieniu, natomiast widziałem mnóstwo durnych filmików, kiedy to kierujący odmawiają poddania się kontroli powołując się właśnie na zapis, że musi zaistnieć uzasadnione podejrzenie, że kieruje on pod wpływem... co gorsze (bo nie zgadzam się z takim stanem rzeczy), ostatecznie do skontrolowania trzeźwości nie dochodziło. Gdzie tu więc rozwianie wątpliwości?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją