Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamiętaj o zgłoszeniu, bo możesz zapłacić nawet 5000 zł kary

Pozostały ostatnie dni na zgłoszenie swojego domu i mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Trzeba to zrobić do 30 czerwca 2022 roku. Za niedopełnienie tego obowiązku na zobowiązanego do zgłoszenia może zostać nałożona kara w wysokości nawet 5000 złotych.

Deklarację do CEEB musi złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku (jeśli źródło spalania paliw nie przekracza 1MW nominalnej mocy cieplnej). Aby dokonać zgłoszenia trzeba wypełnić wniosek, w którym trzeba zawrzeć informacje takie jak: adres zgłaszanego budynku, rodzaj, liczba lokali (w przypadku budynków wielorodzinnych i zbiorowych), rodzaj i liczba źródeł ciepła, a jeżeli wśród nich znajduje się kocioł CO, trzeba podać jego klasę i rodzaj używanego paliwa.

Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem formularza elektronicznego (link tutaj), osobiście w urzędzie Gminy (właściwym dla lokalizacji budynku) lub pocztą. Warto pamiętać, że należy również dokonać zgłoszenia źródła ciepła, znajdującego się np. w budynku letniskowym, czy wiacie na terenie ogródków działkowych.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia do CEEB osobie zobowiązanej do złożenia deklaracji grozi kara w wysokości od 500 do 5000 złotych. Warto jednak pamiętać o instytucji czynnego żalu – jeżeli nawet zgłosimy budynek po terminie (zanim otrzymamy wezwanie i karę) możemy samodzielnie dokonać zgłoszenia i wyrazić czynny żal, czyli przyznać się do niedopełnienia obowiązku, jednocześnie wskazując, że nie wynikało to ze złej woli, a np. było wynikiem wyjazdu, przyczyn losowych, czy też braku wiedzy. Na zgłoszenie budynku pozostało jednak jeszcze kilka dni, więc warto deklarację złożyć w terminie.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-24 12:49:53
Anthony: już i tak każdy płaci na partyjno-kościelną szajkę
2022-06-24 14:21:23
OWCZARZY1: CO TU ZGŁASZAĆ JAK WIADOMO PALI SIĘ CHRUSTEM !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: